Prezydent Ukrainy: w sercach milionów Ukraińców żyje pamięć o Janie Pawle II

- Reklama -

Zełenski zapewnił papieża, że docenia możliwość kontynuowania dialogu z Ojcem Świętym i oznajmił, że „Stolica Apostolska to światowy autorytet moralny” – informuje w komunikacie biuro.

Szef ukraińskiego państwa zauważył też, że rozmowa odbywa się w szczególnym okresie, na który przypada 20. rocznica podróży apostolskiej św. Jana Pawła II na Ukrainę. Wskazał, że w sercach milionów Ukraińców żyje święta pamięć o Janie Pawle II i tej historycznej dla kraju wizycie.

Zełenski wspomniał słowa papieża Polaka, który uważał, że „Europa powinna oddychać dwoma płucami: zachodnim i wschodnim”, a Ukraina jest nieodłącznym wschodnim płucem Europy – pisze biuro prezydenta.

W kontekście tych słów prezydent podkreślił, że ewentualna wizyta papieża Franciszka na Ukrainie to „tlen, który jest tak niezbędny”. Zaznaczył, że przyjazdu papieża oczekuje przede wszystkim ukraiński naród. Ponownie zaprosił Franciszka na Ukrainę i wyraził przekonanie, że jego spotkania z Ukraińcami na ukraińskiej ziemi stałyby się historycznym dla tego kraju wydarzeniem.

Zełenski podziękował papieżowi za jego stałe modlitwy o pokój na Ukrainie, które sprzyjają przywróceniu pokoju w tym kraju i dzięki którym Ukraińcy czują, że Ukraina jest w papieskim sercu – czytamy w komunikacie.

Rozmawiano też m.in. o skutkach wojny w Donbasie. Zełenski przekazał, że w wyniku tego konfliktu Ukraina straciła ponad 14 tys. osób, a 1,5 mln Ukraińców było zmuszonych do opuszczenia swoich domów. „Liczmy na współpracę ze Stolicą Apostolską i wsparcie Ojca Świętego w zaprowadzeniu pokoju na Donbasie. Wsparcie społeczności międzynarodowej i duchownych liderów jest niezwykle ważne” – oświadczył.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -