Promocja polskiej nauki w nowojorskim konsulacie RP

PAP
PAP 2 min czytania

Organizatorem sesji “Polish Science & International Mobility – Meetup New York”, w której uczestniczyło blisko 60 naukowców polskich, polonijnych i amerykańskich była Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz polski konsulat.„Chcemy zainteresować polskich i amerykańskich i naukowców, nawiązywaniem współpracy z krajowymi uniwersytetami. Mogli się dowiedzieć o finansowaniu stypendiów, staży, pobytów naukowych. Jest też duży nacisk na zachęcanie uczonych, którzy wyjechali z Polski i zdobyli w USA doświadczenie i kontakty na powrót do ojczyzny” – powiedział PAP konsul Stanisław Starnawski.Wyszczególnił, że obecni byli m.in. przedstawiciele renomowanych szkół wyższych jak Columbia i New York University, a także University of Michigan. Z Polski przybyli m.in.reprezentanci Uniwersytetów, Śląskiego w Katowicach oraz Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Otwierając spotkanie konsul akcentował, że naukowcy są fantastycznymi ambasadorami nauki polskiej i Polski. W nawiązaniu do Roku Kopernika, którego dzieło, „O obrotach ciał niebieskich” definiowało niegdyś naukę, zauważył, że wciąż przypomina o znaczeniu zmian, ruchu i mobilności.Zastępczyni dyrektora generalnego NAWA ds. wymiany akademickiej dr Zofia Sawicka wyjaśniła PAP, że jej instytucja chciała zgromadzić na konferencji nie tylko naukowców polskich i z polskimi korzeniami, ale tez entuzjastów polskiej nauki współpracujących z uczelniami w kraju, prowadzącymi tam prace badawcze.Jak dodała wiele osób pytało o możliwości związane z powrotem do Polski i kontynuacji kariery naukowej, a także możliwości współpracy. Ich zadaniem wiedza na ten temat nie jest jeszcze powszechna.

“Do Polski przyciągają nie tylko pierogi i wspaniałe dziedzictwo kulturowe. Polska nauka broni się sama, broni się swoim poziomem. Najważniejsze co możemy z konferencji wynieść to ocena naszych rozmówców, że mamy naukę z polskim duchem, naukę na światowym poziomie. Amerykańscy badacze są nią zainteresowani” przekonywała Sawicka.W spotkaniu uczestniczyli m.in. szefowie przyznającej od dekad stypendia Fundacji Kościuszkowskiej, Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Centrali Szkół Dokształcających. Byli też studenci z klubów polskich.Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Skomentuj
- Reklama -

Trwa akcja #SzkołaDlaWas. Kolejne komputery od branży cyfrowej dla ukraińskich dzieci

Polska branża cyfrowa przekazała 15 kompletów komputerów na rzecz Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Sprzęt zostanie rozdysponowany wśród dzieci uchodźców z Ukrainy

3 min czytania

Dlaczego warzywa drożeją?

Obecnie krajowe warzywa są o 55,7 proc. droższe niż przed rokiem. Wraz z wiosną warzywa będą taniały, ale do świąt

4 min czytania

Czym jest ślad cyfrowy i dlaczego musisz go kontrolować?

Liczba cyfrowych śladów, które internauci pozostawiają po sobie w sieci, wciąż się powiększa w miarę stopniowego wchodzenia w erę cyfrową.

5 min czytania