Przeciwciała przeciw COVID-19 można produkować w kurzych jajach

Udostępnij

Na łamach periodyku „Viruses” (https://www.mdpi.com/1999-4915/14/7/1510) naukowcy z University of California, Davis opisali nowatorską metodę uzyskiwania przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. Wytwarzają je w kurzych jajach.

„Z pomocą kur można wyprodukować mnóstwo przeciwciał – mówi prof. Rodrigo Gallardo, autor publikacji. – Oprócz niskich kosztów wytwarzania tych przeciwciał przez kury, można je szybko aktualizować z pomocą kolejnych, nowych antygenów, co pozwoli na ochronę przed kolejnymi wariantami wirusa” – wyjaśnia badacz.

Ptaki produkują przeciwciała typu IgY, które są podobne do ludzkich IgG. Nie powodują dzięki temu alergii czy innych niepożądanych reakcji układu odpornościowego. Jedna kura znosi średnio 300 jaj rocznie.

Prof. Gallardo i jego koledzy “skłaniają” kury do produkcji przeciwciał, podając im po dwie dawki trzech różnych szczepionek skierowanych przeciw białku kolca SARS-CoV-2. Oczyszczone przeciwciała okazały się skuteczne w neutralizowaniu wirusa.

Jeszcze skuteczniej działały przeciwciała pobrane z krwi kur, ale do dużych ilości tych przeciwciał dostęp jest utrudniony.

Badacze liczą w pierwszej kolejności na zastosowanie produkowanych w jajach przeciwciał do ochrony szczególnie zagrożonych osób. Mówią np. o produkcji zawierającego przeciwciała spreju. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Sonda NASA uderzy w planetoidę – w ramach testu obrony planetarnej

W nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu (26/27 września) nastąpi kluczowy moment misji NASA o nazwie DART: uderzenie sondy w planetoidę w celu zmiany jej trajektorii. Agencja chce sprawdzić w praktyce, czy tego typu metody mogą realnie wpływać na orbity tych kosmicznych obiektów.

Podatek od zysków nadzwyczajnych we wstępnym etapie prac. Chodzi o rosnące marże

Ministerstwo aktywów pracuje nad obłożeniem specjalną daniną wyższych od średnich marż dużych firm - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister MAP Andrzej Śliwka. Zaznaczył, że projekt znajduje się na wstępnym etapie, a danina objęłaby tylko duże firmy.
- Reklama -

REKLAMA