Przedstawiciel administracji USA: Rosja zaczęła fabrykować prowokacje na Ukrainie

ŚwiatPrzedstawiciel administracji USA: Rosja zaczęła fabrykować prowokacje na Ukrainie

Oficjel stwierdził, że rosyjskie wojska planują prowokację z użyciem rozlokowanych wcześniej w Donbasie dywersantów i że do operacji może dojść w ciągu najbliższych kilku tygodni.

„Rosja przygotowuje grunt, by mieć opcję sfabrykowania pretekstu do inwazji, w tym za pomocą działań sabotażowych i operacji informacyjnych, poprzez oskarżenie Ukrainy o przygotowanie nadchodzącego ataku przeciwko rosyjskim siłom na wschodniej Ukrainie” – powiedział przedstawiciel amerykańskich władz.

Według władz USA operacje mają poprzedzić wojskową interwencję między styczniem a lutym – o ile władze Rosji podejmą decyzję o ataku. Dywersanci mieli być specjalnie przeszkoleni w walce w przestrzeni miejskiej i sabotażu przeciwko donbaskim separatystom.

Przedstawiciel administracji Bidena dodał, że „rosyjscy agenci wpływu” w mediach i na portalach społecznościowych już zaczęli „fabrykację ukraińskich prowokacji” by uzasadnić inwazję i doprowadzić do podziałów w ukraińskim społeczeństwie.

Mają oni również lansować narrację o tym, że to Zachód winny jest obecnym napięciom, a także podkreślać „problemy humanitarne, które interwencja mogłaby rozwiązać” oraz promować patriotyzm i wsparcie dla działań wojennych.

Urzędnik nie podał konkretnych przykładów, ani nie odpowiedział wprost na pytanie o to, na ile konkretne informacje posiadają USA na temat planowanych prowokacji.

Jako pierwsza informacje o rosyjskich działaniach podała telewizja CNN, a po niej także inne media, w tym portale Politico, Buzzfeed i Foreign Policy.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści