Przegląd badań: skuteczność iwermektyny w walce z COVID-19 niepotwierdzona

- Reklama -

Naukowcy z COVID-19 Evidence Ecosystem (CEOsys) oraz Cochrane Infectious Disease Group (CIDG) przeanalizowali opisane w literaturze naukowej badania na temat działania iwerkemtyny w leczeniu COVID-19.

W ubiegłym roku laboratoryjne testy wskazały na słabe działanie tej substancji przeciw SARS-CoV-2, lecz uznano, że dawki musiałyby być zbyt duże, aby w praktyce dało się ją zastosować.

Wczesne niewielkie badania wskazały jednak na silnie obniżoną śmiertelność przy jej użyciu, co skłoniło niektóre grupy do lobbowania za powszechnym stosowaniem leku.

14 badań uwzględnionych w opisanej teraz analizie objęło niemal 1700 osób.

W 13 z badań sprawdzono wpływ leku na łagodną lub umiarkowaną postać COVID-19, porównując ją do placebo lub tylko do standardowej opieki.

Jedno badanie sprawdziło znaczenie iwermektyny w zapobieganiu infekcji i porównało jej stosowanie do braku interwencji.

W analizie naukowcy uwzględnili śmiertelność oraz wpływ na stan pacjenta – czy się poprawił, pogorszył, czy pojawiły się skutki uboczne leczenia.

Badacze twierdzą, że nie mogą potwierdzić, że w porównaniu do placebo czy typowej opieki podanie iwermektyny zmniejsza liczbę zgonów następujących w czasie miesiąca, że poprawia lub pogarsza stan pacjenta, nasila lub osłabia niechciane efekty, ani czy zwiększa lub zmniejsza prawdopodobieństwo ujemnego wyniku testu na COVID-19 po 7 dniach od końca leczenia.

Naukowcy również nie potwierdzili, że lek zapobiega infekcji, ani że obniża ryzyko śmierci po ekspozycji na wirusa.

Zwracają przy tym uwagę, że brakuje dobrej jakości dowodów, które potwierdzałyby skuteczność leku, co wynika m.in. z niskiej jakości wielu badań.

„To wspaniała analiza przeprowadzona przez doświadczony zespół. Rozgłos związany z iwermektyną napędzany był przez kilka badań, których wyniki odnośnie skali działania iwermektyny nie są wiarygodne. Z tego wynikają wnioski uzyskane w tym przeglądzie. Badanie pokazujące silne efekty zostało wycofane jako fałszywe. Ostrożne oceny to podstawa pracy zespołu z Cochrane i przy tak silnej potrzebie znalezienia leku wyjątkowo ważne jest przestrzeganie zasad nauki” – mówi Paul Garner z CIDG.

Więcej informacji: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD015017.pub2/full (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -