Przemysł

Gaz w Europie tanieje o ponad 5 proc.

Ceny gazu w Europie spadają o ponad 5 proc. po wcześniejszym spadku. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zniżkują o 5,5 proc do 166 euro za MWh. - informują maklerzy.

Tak mocnego tygodniowego wzrostu cen ropy nie było od początku marca

Ceny ropy naftowej na rynkach paliw wzrosły w tym tygodniu najmocniej od początku marca po środowej decyzji OPEC+ o zmniejszenia dostaw surowca, co zacieśni już i tak napiętą sytuację na globalnych rynkach paliw przed zbliżającą się zimą - podają maklerzy.

Prezes PGE dla “Rz”: PGE liczy nie tylko na samorządy

Sprzedajemy węgiel w cenie 2100 zł netto za tonę i zależy nam, żeby do odbiorców indywidualnych trafiał on w rozsądnej cenie, a więc poniżej 3000 zł brutto - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela)

Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.

Udziały Skarbu Państwa w Orlenie zmniejszone do 31,14 proc.

Skarb Państwa, jako akcjonariusz PKN Orlen, poinformował tę spółkę o zmniejszeniu stanu posiadania jej akcji z 35,66 proc. do 31,14 proc. kapitału zakładowego - podał koncern w czwartek wieczorem. To następstwo odsprzedania części akcji spółki przez Skarb Państwa na rzecz PKO BP i PZU.

Operator wypuszcza gaz z nieuszkodzonej nitki rurociągu Nord Stream 2

Operator biegnącego z Rosji do Niemiec, po dnie Bałtyku, rurociągu Nord Stream 2 uwalnia część gazu, nadal znajdującego się w jedynej nieuszkodzonej nitce gazociągu. „To prawda, zmniejszamy ciśnienie gazu” - potwierdził w czwartek rzecznik spółki Nord Stream 2 AG, mającej siedzibę w Szwajcarii.

Norwegia: w pobliżu pól naftowych szpiegują rosyjskie statki naukowe

W pobliżu norweskich pól naftowych i gazowych pływają rosyjskie statki naukowe, które prowadzą działalność szpiegowską - piszą norweskie media. Według gazety "Aftenposten" od czerwca na Bałtyku i Morzu Północnym obecnych było dziewięć takich jednostek.

Minister Buda: musimy doprowadzić do tego, by wszystkie składy musiały deklarować cenę węgla

Musimy doprowadzić do tego, by wszystkie składy musiały obowiązkowo zadeklarować cenę węgla na stronie internetowej. Wówczas się okaże, że być może 10-20 km dalej jest tańszy węgiel, bo ktoś nie spekuluje ceną i dostępnością - powiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W październiku JSW zasili fundusz stabilizacyjny kwotą 1,5 mld zł

W październiku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zasili swój fundusz stabilizacyjny kwotą 1,5 mld zł, zwiększając wartość funduszu do 4,7 mld zł - wynika z informacji JSW. Docelowo firma chce zgromadzić w funduszu, będącym zabezpieczeniem na wypadek dekoniunktury, ok. 5 mld zł.

Ceny ropy wahają się. Ma na wpływ ostatnia decyzja OPEC+

Ceny ropy naftowej na rynkach paliw wahają się w czwartek po decyzji OPEC+ w sprawie wielkości dostaw surowca z krajów sojuszu w XI. Rosja tymczasem powtarza swoje ostrzeżenia, że nie będzie sprzedawać swojej ropy tym krajom, które przyjmą limit cen na rosyjską ropę - podają maklerzy.