Przywrócono gorącą linię między władzami Korei Północnej i Południowej

- Reklama -

Korea Południowa i Północna przywróciły dawną gorącą linię, a przywódcy obu krajów zgodzili się odbudować zaufanie i naprawić wzajemne relacje – poinformował we wtorek prezydencki Błękitny Dom w Seulu.

Państwowe media Korei Północnej, KCNA, poinformowały również, że wszystkie międzykoreańskie kanały komunikacyjne między ośrodkami władzy i centrami wojskowymi zostały ponownie uruchomione we wtorek o godzinie 10:00 (01:00 GMT) zgodnie z porozumieniem między przywódcami.

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wymienili wiele listów od kwietnia i zgodzili się ponownie połączyć gorącą linię – poinformował Błękitny Dom.

Korea Północna odcięła gorącą linię w czerwcu 2020 r., gdy stosunki transgraniczne pogorszyły się po nieudanym drugim szczycie w lutym 2019 r. między Kimem a byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, na który Moon zaproponował, że będzie mediatorem.

Moon wezwał do przywrócenia gorącej linii i rozmów, wiążąc duże nadzieje z polityką prezydenta USA Joe Bidena w sprawie wznowienia negocjacji mających na celu demontaż programów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej.

Oba państwa pozostają formalnie w stanie wojny, ponieważ konflikt zbrojny z lat 1950-53 zakończył się jedynie rozejmem, a nie traktatem pokojowym. (PAP)

Czytaj więcej wiadomości ze świata

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -