“Umowy zawarto po zakończeniu dwóch postępowań. W pierwszym, o wartości prawie 15 mln zł, po raz pierwszy mogły wziąć udział firmy, które dotychczas nie zajmowały się infrastrukturą najwyższych napięć. Są to przedsiębiorstwa z doświadczeniem w pracach na instalacjach o napięciu 110 kV, a nie – jak dotychczas – wyłącznie 220 i 400 kV” – napisano.
Wskazano, że w efekcie drugiego postępowania, PSE zawarły umowy ramowe na prace o łącznej wartości 550 mln zł. Prace zlecane szczegółowymi zamówieniami w ramach tych umów dotyczyć będą robót na obiektach najwyższych napięć (czyli 400 kV i 220 kV) i związane będą przede wszystkim z priorytetowymi zadaniami inwestycyjnymi, które wymagają pilnego przyłączenia linii lub stacji do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
W ramach drugiego postępowania umowę zawarto między innymi z Budimeksem.
“Zatwierdzony przez Prezesa URE Plan Rozwoju Sieci Przesyłowej na lata 2023-2032 przewiduje znaczącą rozbudowę i modernizację infrastruktury elektroenergetycznej zarządzanej przez PSE. Łączne nakłady na ten cel sięgają ponad 32 mld złotych” – powiedział cytowany w komunikacie pasowym wiceprezes PSE Włodzimierz Mucha.