PSE: w sobotę padły rekordy wytwarzania energii z wiatru w Polsce

Udostępnij

Jak podkreśla jednak PSE, generacja farm wiatrowych zależy od siły wiatru i ma zmienny charakter. W nocy z niedzieli na poniedziałek polskie wiatraki pracowały z mocą ponad 5 GW, a według prognoz w poniedziałek po południu będzie to poniżej 1 GW – poinformował operator.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) ocenia, że w miniony weekend polskie farmy wiatrowe wyprodukowały w sumie 238,2 GWh energii elektrycznej, co stanowiło niemal 35 proc. dziennej produkcji netto w kraju.

Według danych PSEW, w całym styczniu, z uwagi na korzystne warunki atmosferyczne, polska energetyka wiatrowa biła kolejne rekordy, wytwarzając w sumie 2,5 TWh, co jest historycznie wynikiem najwyższym. Tak duża produkcja oznacza, iż energetyka wiatrowa pracowała średnio z mocą blisko 3500 MW, czyli z blisko 50 proc. produktywnością – zauważa PSEW.

Jednak, jak ocenia prezes PSEW Janusz Gajowiecki sektor OZE w Polsce nie wykorzystuje swojego potencjału. „Bez zmian w prawie może nie powstać żadna nowa elektrownia wiatrowa. Inwestycje, które dziś wchodzą w fazę budowy, to projekty rozpoczęte jeszcze przed wprowadzeniem zasady 10H. Po wejściu w życie ustawy nie rozpoczęła się praktycznie żadna nowa inwestycja wiatrowa w Polsce” – podkreślił Gajowiecki. Zasadę 10H czyli minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań i niektórych form ochrony przyrody wprowadziła tzw. ustawa odległościowa, obowiązująca od 2016 r.

„Bez złagodzenia zasady 10H w tym roku, Polska, nasi konsumenci i gospodarka będą mieli ogromne problemy. Niekontrolowane wzrosty cen może powstrzymać jedynie budowa nowych mocy w energetyce wiatrowej na lądzie. W przeciwnym wypadku konsekwencje mogą być dramatyczne, jeżeli chodzi o koszty energii” – podkreślił Gajowiecki.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Czy w prognozach najsłynniejszych firm widać strach przed recesją?

Najważniejsze firmy światowej gospodarki ogłaszają swe wyniki finansowe i...

Fitch umieścił Viability Rating banku BNP Paribas Bank Polska na liście obserwacyjnej

Agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła Viability Rating ("VR") banku BNP Paribas Bank Polska ("bbb-") na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym, w związku z wprowadzonymi niedawno wakacjami kredytowymi - poinformował bank w piątkowym komunikacie.
- Reklama -

REKLAMA