REKLAMA

“Publico”: cena wojny na Ukrainie jest nie do przyjęcia dla gospodarek Europy

REKLAMA

“Doskonała burza” wydaje się być “drenażem”, doprowadzającym cywilizację na skraju upadku, który obejmuje wszystko: PKB, produkcję przemysłową, zatrudnienie i konsumpcję. W tle obserwowana jest galopująca inflacja obezwładniająca europejskie gospodarki – uważa hiszpański dziennik.

Europejscy liderzy już mówią o katastrofie, a jednocześnie nawołują do zwarcia szeregów w obronie nadszarpniętej europejskiej demokracji poprzez wysyłanie broni na Ukrainę, ignorując przy tym pogarszającą się sytuację milionów ludzi, dotkniętych skutkami gospodarczymi pandemii Covid-19, z której jeszcze się nie otrząsnęli – komentuje “Publico”.

Ludność europejska, zgodnie z rzekomą “solidarnością kontynentalną”, ma cierpieć z powodu zubożenia i racjonowania dóbr w wyniku wcześniejszych błędów w zarządzaniu pandemią, spotęgowanych teraz przez konsekwencje udziału Zachodu w konflikcie na Ukrainie i rosyjski szantaż energetyczny – pisze dziennik.

W lipcu inflacja w strefie euro osiągnęła 8,9 proc. i przewiduje się, że wkrótce będzie dwucyfrowa. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych inflacja powoli spada, w Europie jest odwrotnie, co unaocznia większy koszt wojny ponoszony po tej stronie Atlantyku – zauważa “Publico”.

Perspektywy wyjścia z recesji nie są dobre, biorąc pod uwagę, że budżety krajowe powinny przeznaczyć 2 proc. PKB na obronność, zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w ramach NATO na najbliższe lata. Wojna kładzie się cieniem na przyszłość Europy i nie zmieniłoby tego nawet podpisanie zawieszenia broni miedzy Rosją i Ukrainą – ocenia gazeta.

Prologiem do wydatków wojskowych przewidzianych na następne lata jest przeznaczenie w ciągu najbliższych miesięcy ogromnych środków europejskich na wysłanie broni dla Ukrainy – studni bez dna, jak ujmuje to dziennik.

“W tej wojnie dominują jednak patriotyczne proklamacje i wezwania do obrony naruszonej demokracji na Ukrainie – kraju skorumpowanym, jak mało który – przeciwko autokracji Rosji, reagującej ciosami i nielegalnymi działaniami na prawie 20 lat upokorzeń ze strony Zachodu” – twierdzi “Publico”. “To silne emocje, a nie strategia czy dyplomacja wzięły górę nad rozsądkiem i potrzebą powstrzymania wojny, nawet za cenę coraz większych poświęceń”.

Cały kryzys obrazuje jeden z przykładów największej obłudy w dyskursie gospodarczym w historii współczesnej Europy – komentuje hiszpańska gazeta. W czasach rosyjskiego szantażu energetycznego, kiedy z Brukseli płyną słowa potępienia dla rosyjskiego demona, to właśnie Europa jest jego największym płatnikiem – dodaje.

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Europa płaci Moskwie ponad 13,9 mld euro miesięcznie za gaz, ropę naftową i węgiel, podczas gdy w 2021 r. płaciła połowę – ok. 7, 3 mld euro, otrzymując 15 proc. więcej surowców. Pomimo wojny, a raczej dzięki niej, Moskwa inkasuje obecnie 89 proc. więcej za eksport surowców do UE niż rok temu. “Nie pytajcie, kto traci na wojnie” – konkluduje “Publico”.

Źródło:PAP
REKLAMA

Zobacz

Jorgensen: podpisaliśmy memorandum by rozszerzyć umowę w zakresie ciepłownictwa

Podpisaliśmy memorandum, by rozszerzyć umowę w zakresie ciepłownictwa - poinformował we wtorek minister energii i klimatu Danii Dan Jorgensen. Podkreślił też, że gaz płynie z Norwegii przez Danię do Polski, by zapobiec zagrożeniom z Rosji.

NBP: szacowana wartość nieruchomości mieszkaniowych wzrosła do 5,6 bln zł

Szacowana wartość nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2021 r. wyniosła ok. 5,6 bln zł, wobec 4,9 bln zł w 2020 r. - poinformował w opublikowanym w poniedziałek raporcie Narodowy Bank Polski.

Duńska Agencja Energii: doszło do wycieku z gazociągu Nord Stream 2

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 - poinformowała Duńska Agencja Energii. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.

PGNiG OD otrzymało kolejną transzę rekompensaty z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny 29 września 2022 r. otrzymała transzę w łącznej wysokości 906,7 mln zł z tytułu rekompensaty z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny - podał PGNiG w komunikacie.

Produkcja węgla kamiennego w Polsce spada. Sierpień z dużym dołkiem

Produkcja węgla kamiennego w sierpniu spadła o 10,1 proc. rdr i wyniosła 3.853 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

W Peru nastąpił przeciek ropociągu

W regionie Loreto w peruwiańskiej części Amazonii rząd wprowadził na okres 90 dni stan nadzwyczajny z powodu wycieku 2,5 tys. baryłek ropy naftowej z Rurociągu Północnoperuwiańskiego do miejscowych rzek.

Udostępnij