Putin: rosyjskie szczepionki przeciwko Covid-19 są niezawodne jak kałasznikow

Zobacz

- Reklama -

Putin powiedział, że amerykańska szczepionka Moderna może być „nowoczesna” i „absolutnie innowacyjna”, ale – jego zdaniem – jej niezawodność będzie można ocenić za 10 lat. Natomiast szczepionki rosyjskie są oparte na technologiach „stosowanych przez dekady”, dlatego są najbardziej bezpieczne – przekonywał. Mówiąc o krajowych preparatach, nazwał je „prostymi i niezawodnymi jak karabin kałasznikowa”. Zastrzegł, że jest to zdanie „jednego ze specjalistów europejskich”. Portal Meduza podał, że porównania tego użył w lutym br. austriacki ekspert Florian Thalhammer w wypowiedzi dla wiedeńskiego dziennika „Kronen Zeitung”.

Rosyjski prezydent wypowiadał się w czwartek na spotkaniu z wicepremier Tatianą Golikową, która kieruje sztabem rządowym ds. walki z pandemią koronawirusa. Golikowa poinformowała, że do tej pory 13,4 mln Rosjan przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, a 9,4 mln – czyli 6,6 proc. populacji Rosji – otrzymało dwie dawki.

Wicepremier dodała, że w Rosji wyprodukowano dotąd 31,9 mln pełnych zestawów (czyli jednej i drugiej dawki) szczepionek. Jest to głównie preparat Sputnik V.

Dziennik „Kommiersant” poinformował w czwartek, że Rosja jest obecnie na 12. miejscu na świecie pod względem liczby mieszkańców zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Kampania szczepień rozpoczęła się w Rosji w grudniu 2020 roku. W badaniu prorządowego Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) opublikowanym pod koniec kwietnia 11 proc. ankietowanych powiedziało, że już zaszczepiło się przeciwko Covid-19.

Znacznie więcej – 39 proc. respondentów – oświadczyło, że nie będzie się szczepić. Głównym powodem niechęci jest lęk przed skutkami ubocznymi – wskazało go 38 proc. – a kolejnych 10 proc. powiedziało, że nie wierzy w pandemię koronawirusa i w konieczność szczepień.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -