Putin: zareagujemy na „czystkę przestrzeni politycznej” na Ukrainie

Zobacz

- Reklama -

Według Putina na Ukrainie podejmowane są „ewidentnie polityczne i wybiórcze decyzje, których celem jest tylko jedno: oczyszczenie przestrzeni politycznej ze wszystkich sił, która opowiadają się za pokojowym rozwiązaniem kryzysu na południowym wschodzie Ukrainy, w Donbasie, i za dobrosąsiedzkimi stosunkami z Rosją”.

„Z motywów politycznych wybiórczo zarzuca się komuś współpracę z Rosją w sferze gospodarki, chociaż wiele osób, w tym przedstawiciele najwyższego kierownictwa kraju, od wielu lat aktywnie pracują w Rosji, w tym także na Krymie, i nic” – oznajmił Putin, oceniając, że „staje się to normą”.

Dodał, że brak jest reakcji Zachodu na tę „absolutnie ewidentną czystkę przestrzeni politycznej”.

„Jest to kwestia, która niewątpliwie zawsze powinna znajdować się w centrum naszej uwagi i musimy w porę odpowiednio na to reagować, mając na względzie wszystkie zagrożenia związane z tym dla nas” – oświadczył Putin.

Lider partii Opozycyjna Platforma – Za Życie Medwedczuk oraz inny ukraiński deputowany Taras Kozak zostali oskarżeni o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na Krymie. Według danych śledztwa Medwedczuk miał m.in. wejść w zmowę z urzędnikiem rządu rosyjskiego w celu wydobywania kopalin z szelfu Morza Czarnego w morskiej strefie ekonomicznej Ukrainy, czasowo okupowanej przez Rosję.

Podejrzewa się go również o to, że przekazał służbom rosyjskim informacje zawierające tajemnicę państwową, a także o prowadzenie działalności wywrotowej przeciw Ukrainie.

W czwartek sąd zabronił Medwedczukowi opuszczania Kijowa i obwodu kijowskiego bez pozwolenia organów śledczych i prokuratora, a także zobowiązał go do informowania organów śledczych i sądu o zmianie miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, jak również do niekontaktowania się z podejrzanymi i świadkami.

Medwedczuk ma od wielu lat bliskie związki z Putinem, który jest ojcem chrzestnym jego dziecka. (PAP)

mw/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -