Pyzik: do końca stycznia ustawa zapewniająca płynność firmom górniczym

PrzemysłPyzik: do końca stycznia ustawa zapewniająca płynność firmom górniczym

Jak poinformował wiceminister aktywów państwowych, projekt ustawy, która ma zapewnić płynność spółkom węglowym, w czwartek będzie zaprezentowany w Kancelarii Premiera, a w przyszłym tygodniu – jako projekt poselski – powinien trafić do Sejmu. Zakończenie procesu legislacyjnego i wejście proponowanych rozwiązań w życie planowane jest na styczeń.

„Podstawowa sprawa to jest zapewnienie płynności firmom górniczym. Rząd RP zrobi wszystko, żeby ta ścieżka legislacyjna była jak najkrótsza i jak najprostsza” – zadeklarował wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych, oceniając, iż płynność spółek węglowych w przyszłym roku będzie zachowana.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz sprecyzował, że – według informacji przekazanych związkowcom na środowym spotkaniu – ustawa ma umożliwić zawieszenie spłaty zobowiązań spółek węglowych (głównie chodzi o Polską Grupę Górniczą, choć projekt obejmuje też Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj) wobec Polskiego Funduszu Rozwoju oraz zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił Kolorz, odnośnie PGG chodzi o ok. 2 mld zł. „Te rozwiązania – dopóki nie będzie notyfikacji – pozwolą jeszcze górnictwu trwać” – ocenił Kolorz.

Jednocześnie kontynuowane będą rozmowy z Komisją Europejską na temat proponowanych przez stronę polską rozwiązań pomocowych dla górnictwa. „Zakończyliśmy proces prenotyfikacji, rozpoczynamy notyfikację (…). W drugiej połowie stycznia ta notyfikacja (wniosek strony polskiej – PAP) powinna trafić do KE; będzie ona podstawą dalszych działań” – powiedział Pyzik.

Pytany o dotychczasowe rozmowy z Komisją, wiceminister aktywów państwowych przyznał, że jak dotąd nie ma zgody KE na zaproponowane rozwiązania dotyczące dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń.

„Nie ma takiej zgody i nikt nie wie, czy będzie taka zgoda czy nie. Ja zakładam, że w jakiejś perspektywie, po przeprowadzeniu wniosku notyfikacyjnego, wszystko zakończy się sukcesem. Natomiast Komisja Europejska wyraźnie nam powiedziała, że nie daje nam zgody na pewne działania” – poinformował Pyzik. Wskazał, iż póki wniosek notyfikacyjny nie zostanie zatwierdzony, KE nie ma „właściwości prawnej” na wydanie zgody na dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ mk/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści