Rafał Trzaskowski zainaugurował działalność ruchu „Wspólna Polska”

Podobne tematy

Opozycja: program „Za życiem” to „stek cynizmu i hipokryzji”

Program "Za życiem" to "stek cynizmu i hipokryzji"; raz dacie zapomogę i zapominacie o istnieniu osób niepełnosprawnych - mówili we wtorek posłowie opozycji w czasie debaty w Sejmie. Zarzucali PiS, że w kwestii aborcji "chowa się za pseudo-Trybunałem Konstytucyjnym".

Posłanki PiS: państwo polskie dołoży wszelkich starań, aby program „Za życiem” był rozszerzany

Program "Za życiem" działa od 2017 r. i skorzystało z niego kilkanaście tysięcy rodzin; państwo polskie dołoży wszelkich starań, aby ten program był rozszerzany - deklarowały podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie posłanki Prawa i Sprawiedliwości.

Maląg: aby walczyć o godność, musimy żyć; nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieci

Aby móc walczyć o godność, musimy móc żyć. Nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieciąt – mówiła we wtorek w Sejmie minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że orzeczenie TK w sprawie aborcji budzi społeczne emocje wykorzystywane przez opozycję dla celów politycznych.

Stworzenie ruchu obywatelskiego, który miałby wykorzystywać potencjał ludzi, którzy wsparli go w kampanii prezydenckiej, a którzy nie chcą zapisywać się do partii Trzaskowski zapowiedział tuż po wyborach prezydenckich, w których startował jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Inauguracja ruchu pod roboczą nazwą „Nowa Solidarność” była już dwukrotnie przekładana, m.in. z powodu awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka”. Ostatecznie Trzaskowski zaprezentował swój projekt pod nazwą „Wspólna Polska” w sobotę w Warszawie.

Wydarzenie, ze względu na epidemię koronawirusa, odbyło się bez udziału publiczności. Prezydent stolicy osobiście pojawił się w stołecznym Studiu ZPR, natomiast z zaproszonymi gośćmi łączył się za pośrednictwem internetu.

Trzaskowski rozpoczął swe wystąpienie od nawiązań do sytuacji związanej z pandemią covid-19. Przekonywał, że ruch, który łączyłby Polaków jest szczególnie potrzebny właśnie teraz. „Dziś premier i prezydent zamiast oskarżać lekarzy, lekceważyć nauczycieli, powinni w pierwszej kolejności wszystkim podziękować, dać nam nadzieję, zmobilizować do pracy, zamiast mnożyć wzajemne pretensje, zjednoczyć nas do wspólnej pracy” – podkreślał polityk. W imieniu samorządowców podziękował tym, którzy są na pierwszej linii frontu w szpitalach i szkołach. Pytał też jak im można pomóc.

Prezydent Warszawy ocenił, że „nigdy nie byliśmy podzieleni tak, jak dziś”. „10 milionów Polek i Polaków zagłosowało na prezydenta Andrzeja Dudę, 10 milionów na mnie, a niestety aż 10 milionów zostało w domu” – przypomniał. Dlatego – jak dodał – powołuje ruch, którego celem jest „określenie dekalogu spraw, na które wszyscy patrzymy tak samo”. „Powołujemy ruch, który chce Polski, w której cel nigdy nie uświęca środków; Polski, w której prawo jest fundamentem działania państwa, w której prawo zawsze jest na pierwszym miejscu, nawet jeżeli stoi w sprzeczności z interesem władzy; Polski, w której każdy ma takie same prawa i obowiązki, niezależnie od narodowości, wyznawanej religii, poglądów politycznej, pochodzenia czy orientacji seksualnej” – oświadczył Trzaskowski.

Zadeklarował, że chce Polski, „w której władza działa z myślą zarówno o mieszkańcach wsi, jak i mieszkańcach dużych miast”. „Polski, w której media publiczne informują, edukują, kształcą, bawią bez obłudy, kłamstwa i manipulacja; Polski, w której miłość do ojczyzny i troska o polską kulturę i tradycję nie stoi w sprzeczności z szacunkiem wobec Unii Europejski; Polski w której politycy skupiają się przede wszystkim na rozwiązywaniu konkretnych problemów – służby zdrowia, nierówności w edukacji oraz jakości kształcenia, walki o każde miejsce pracy, czy podjęcia wyzwań wynikających z katastrofy klimatycznej” – mówił prezydent stolicy.

Chodzi też – jak przekonywał – o Polskę, w której silniejsi pomagają słabszym, pełnosprawni – niepełnosprawnym, zdrowi – chorym, urzędnicy – obywatelom, a bogaci tym, którzy potrzebują wsparcia. „I w końcu (Polskę), w której patrzymy w przyszłość, a nie ciągle rozdrapujemy rany oraz roztrząsamy problemy dawno już rozstrzygnięte” – mówił Trzaskowski.

Ogłosił, że jego ruch będzie nosił nazwę „Wspólna Polska”. „Dlaczego? Bo po prostu wierzę we wspólną Polskę” – wyjaśnił Trzaskowski. „Wszystkich państwa będę prosił o włączenie się do wspólnych działań. Zaczniemy od sprawy prostej, zaczniemy od pytania naszych sąsiadów, co ich nurtuje i boli. W kolejnym kroku wyszkolimy setki wolontariuszy wykorzystując także potencjał mężów i żon zaufania z ostatniej kampanii i razem ze specjalistami przygotujemy wielką diagnozę społeczną. Znajdziemy to, co nas łączy, stworzymy dekalog wspólnej Polski, dekalog wartości pragnień, marzeń, które są wspólne dla Polek i Polaków. Spróbujemy trochę na przekór niektórym politykom nie dzielić, a łączyć” – obiecał Trzaskowski.

Jak podkreślił, jego ruch ma być „przestrzenią dialogu i współpracy samorządowców, organizacji pozarządowych, ekspertów, ale także polityków i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą działać”. „Czas sprofesjonalizować politykę, wyposażyć opozycję w wiedzę oraz instrumenty konieczne do wygrywania wyborów: zaplecza analityczne, platformy internetowe, bazy danych instrumenty potrzebne do odkłamywania propagandowej machiny władzy” – wskazał prezydent Warszawy. Jak dodał, konieczne jest także stworzenie sieci powiązań polityków, organizacji społecznych, ekspertów, zwłaszcza w terenie, w którym dotarcie z przekazem opozycji jest trudniejsze.

W dalszej części inauguracji Trzaskowski rozmawiał przez internet z prezesem szpitala grochowskiego Witoldem Bromboszczem (tematem była kondycja służby zdrowia), nauczycielką Izabelą Górecką (funkcjonowanie szkół w czasie epidemii), legendą Solidarności, posłanką KO Henryką Krzywonos oraz młodą dziewczyną Agnieszką Gajewską (ochrona klimatu). Prezentował przy tym kolejne filary swego programu. Upomniał się m.in. o szczepionki na grypę dla seniorów, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia (do 6 proc. PKB). Wspomniał ponadto o darmowych parkingach dla pracowników służby zdrowia, darmowych biletach komunikacji miejskiej i mieszkaniach wypoczynkowych dla ratowników medycznych. Polityk zwrócił się też z apelem do rządzących, by „oddali” dwa miliardy złotych dotacji dla TVP i Polskiego radia i przeznaczyli je na służbę zdrowia.

Trzaskowski zapowiedział stworzenie programu „Nowoczesna szkoła”. Mówił też o potrzebie zwiększenia subwencji dla samorządów. „Chcemy wzorem Warszawy zapewnić darmowe żłobki i przedszkola oraz prawdziwą opiekę psychologiczną dla dzieci i to nie tylko w dużych miastach, ale w całej Polsce. Samorządy są do tego gotowe. Będziemy inwestować w wyrównywanie różnic oraz w nowoczesne możliwości zdalnego nauczania” – obiecał polityk.

Zapowiedział stworzenie funduszu grantowego dla młodzieży na działania edukacyjne w związku z kryzysem klimatycznym. Zapewnił o woli współpracy z organizacjami, walczącymi np. o prawa kobiet, niepełnosprawnych czy mniejszości seksualnych. „Dziś trzeba być razem i razem walczyć w obronie wszystkich atakowanych przez dzisiejszy rząd, nauczycieli, lekarzy, samozatrudnionych” – przekonywał Trzaskowski.

Lider ruchu „Wspólna Polska” zamierza też powołać związek zawodowy o nazwie „Nowa Solidarność”, który miałby reprezentować m.in. osoby samozatrudnione i pracujące na tzw. umowach śmieciowych. Zgodził się z opinią Henryki Krzywonos, że obecna NSZZ „Solidarność” stała się „przybudówką” PiS i nie spełnia swojej roli obrony ludzi pracy.

W trakcie wystąpienia Trzaskowskiego wyświetlane były też krótkie materiały filmowe, w których głos zabierali m.in. samorządowcy, prezydenci Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Poznania Jacek Jaśkowiak, Spotu Jacek Karnowski, Łodzi Hanna Zdanowska, Wrocławia Jacek Sutryk, Lublina Krzysztof Żuk, Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. „Rafał daje nam nadzieję na to, że może nastąpić zmiana. To nie ma być konkurencja dla Koalicji Obywatelskiej, dla partii politycznych. To ma być element, który również wywoła lepszą jakość” – powiedział Jaśkowiak.

W zeszły weekend uruchomiona została strona internetowa startujemyzruchem.pl, za pośrednictwem której można zapisać się do ruchu Trzaskowskiego. W sobotę po południu zarejestrowanych było ponad 10 tysięcy członków. W sobotę z kolei Trzaskowski uruchomił nową witrynę: ruchwspolnapolska.pl. (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz

mkr/ pś/ ero/ nno/ wkr/ godl/

Źródło:PAP
- Reklama -

Polecamy

UE pracuje nad definicją dominacji rynkowej firm technologicznych

Komisja Europejska opracowuje kryteria definiujące dominację rynkową BigTech. Pozwolą one na stworzenie "czarnej listy" największych firm technologicznych, które objęte miałyby zostać dodatkowymi przepisami antymonopolowymi. Chodzi m.in. o Google'a i Facebooka.

Pandemia i działanie firm. Przed managerami kolejne wyzwania

Niemal co drugi mieszkaniec Polski powinien szykować się na życie w „czerwonej strefie”. Oznacza to, że także przedsiębiorcy i managerowie ponownie stoją przed wyzwaniami,...

Intel sprzedaje dział produkcji pamięci NAND za 9 mld USD

Intel postanowił odsprzedać za 9 mld dolarów dział produkcji pamięci NAND swojemu południowokoreańskiemu rywalowi, firmie SK Hynix. Amerykański koncern chce skupić się na inwestycjach w nowe technologie, w tym związane ze sztuczną inteligencją i sieciami 5G.

Nauczanie tradycyjne, hybrydowe, zdalne – można dobrze i skutecznie!

Fundamentalne zalecenia dla szkół w warunkach epidemii mówią o częstej dezynfekcji rąk i utrzymywaniu społecznego dystansu. Jak to zrealizować w wielooddziałowej, często przeładowanej, szkole,...

Rok 2021 będzie rokiem pamięci nieulotnych – wywiad z Mateuszem Maciejewskim i Tomaszem Brzozowskim

Jak ciągłość działania wpływa na funkcjonowanie organizacji i ich rentowność? Jakie rozwiązania mogą zwiększyć efektywność gromadzenia i przetwarzania danych? I dlaczego pamięć nieulotna, choć...

Pamięć nieulotna, czyli trwały i ekonomiczny sposób na przyspieszenie biznesu

Dane to współczesna ropa naftowa - napędzają całą światową gospodarkę. Kto ma do nich dostęp, wie gdzie i jak je pozyskiwać oraz przetwarzać, widzi...

Gorące tematy

- Reklama -
Używamy plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.
Używamy plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.