Raport TMF Group: Polska wśród najgorszych krajów dla biznesu

Udostępnij

“Wśród 77 krajów odpowiadających za 92 proc. światowego PKB i 95 proc. inwestycji zagranicznych zajmujemy niechlubne 10. miejsce (drugi rok z rzędu) pod względem złożoności przepisów regulujących prowadzenie biznesu” – podaje za tym dokumentem dziennik.

Gazeta pisze, że za słaby wynik Polski odpowiada Polski Ład, który gruntownie przebudował system podatkowy.

“Zmienił nie tylko przepisy podatkowe dotyczące korporacji, przedsiębiorców i pracowników, ale także sposób naliczania wynagrodzeń, z czym firmy miały ogromne problemy ze względu na niejasne wytyczne przekazane na krótko przed wejściem nowych regulacji w życie” – czytamy w “PB”.

Cytowana przez dziennik dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej Joanna Romańczuk zwraca uwagę, że przepisy prawa pracy w Polsce już wcześniej były skomplikowane, a wprowadzenie w styczniu tego roku Polskiego Ładu zagmatwało je jeszcze bardziej.

“To kosztowne wyzwanie dla zagranicznych inwestorów, którzy cenią sobie przejrzystość i prostotę regulacyjną” – zaznacza.

Dodano, że wpływ na zainteresowanie inwestycjami w Polsce mają zapewne również wyraźne dążenia przedstawicieli rządu do skupiania wielu aktywów w rękach państwa.

“PB” zwraca uwagę, że w Europie trudniej niż nad Wisłą prowadzi się biznes we Francji, Grecji i we Włoszech. Z kolei Francja płaci za przepisy korzystne dla pracowników oraz wprowadzone w trakcie pandemii COVID-19 rozwiązania, które wspierały firmy, ale jeszcze bardziej komplikowały przepisy.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Gospodarka mocno zwalnia. Alarmujące sygnały z rynku nieruchomości

W sierpniu deweloperzy rozpoczęli budowę o 63% mniej mieszkań...

Prezes Energinet: Baltic Pipe zacieśnił współpracę Danii i Polski

Wspólna inwestycja w Baltic Pipe zacieśniła współpracę Danii i Polski - podkreślił we wtorek prezes duńskiego operatora przesyłowego Energinet Thomas Egebo. Dodał, że ta inwestycja chroni obywateli obu państw.
- Reklama -

REKLAMA