Raport: w Polsce na statystycznego obywatela przypada nieco ponad 29 mkw. mieszkania

Udostępnij

Według danych Eurostatu przytoczonych w raporcie HRE, w Polsce na statystycznego obywatela przypada nieco ponad 29 metrów kwadratowych mieszkania. “W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy” – napisano w raporcie i dodano, że statystyczny Europejczyk dysponuje 40 mkw. mieszkania.

Gorzej niż w Polsce jest według HRE jedynie w Rumunii, gdzie w 2012 r. (brak nowszych danych) na osobę przypadało po 17 mkw. mieszkania. Na Litwie, w Bułgarii i na Słowenii sytuacja jest zbliżona do polskiej – dodano.

Około 40 mkw. na osobę przypada we Francji, Hiszpanii, na Łotwie, w Finlandii czy Włoszech – napisano. “Rekordzistami są natomiast Duńczycy. Statystycznie rzecz biorąc, mają do dyspozycji ponad 60 mkw. na osobę. To ponad dwa razy więcej, niż u nas” – podkreślono w raporcie.

HRE zwróciło uwagę, że w Polsce sytuacja mieszkaniowa konsekwentnie poprawia się. “Podczas gdy w 2002 r. na osobę przypadały po 22 metry, to dziś jest już o 7 metrów kwadratowych więcej” – stwierdzono. “To jest naprawdę potężny skok, jeśli weźmiemy pod uwagę braki mieszkaniowe, z którymi jako kraj borykamy się przez całe dekady” – oceniono.

Jednocześnie, jak wskazało HRE, aby dorównać do średniej europejskiej, w Polsce potrzebne będzie jeszcze ok. 20-30 lat. (PAP)

mfr/ je/

Źródło:PAP

Zobacz

Europoseł Kuźmiuk: w związku ze wzrostem cen energii konieczne jest przemyślenie polityki klimatycznej UE

W związku z gwałtownym wzrostem cen surowców energetycznych konieczne jest ponowne poważne przemyślenie polityki klimatycznej Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z PAP europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Postuluje on zmianę podejścia do węgla i zaklasyfikowanie go - podobnie jak gazu - jako paliwa przejściowego.

Rząd Ukrainy: we wrześniu możemy zacząć eksport tegorocznej pszenicy drogą morską

Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż.
- Reklama -

REKLAMA