RB ONZ: potrzebne „pełne przestrzeganie” rozejmu między Izraelem a Gazą i pomoc dla Palestyńczyków

Zobacz

- Reklama -

Licząca 15 członków Rada wydała pierwsze wspólne oświadczenie od wybuchu konfliktu 10 maja. Musiało ono bowiem zostać uzgodnione w drodze konsensusu; podczas 11-dniowego izraelsko-palestyńskiego konfliktu Radzie nie udało się wydać wspólnej deklaracji z powodu sprzeciwu Stanów Zjednoczonych, bliskiego sojusznika Izraela – wskazuje Reuters.

„Członkowie Rady Bezpieczeństwa z zadowoleniem przyjęli ogłoszenie zawieszenia broni z dniem 21 maja i uznali ważną rolę Egiptu” i innych krajów w regionie w wypracowaniu rozejmu – dodano w dokumencie zatwierdzonym przez USA po usunięciu z pierwotnego tekstu akapitu o potępieniu przemocy. Poinformowała o tym agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Waszyngton odrzucił do tej pory trzy oświadczenia, a także francuski projekt rezolucji domagający się „natychmiastowego zaprzestania działań wojennych” i wzywający do „niezakłóconego dostarczania i dystrybucji pomocy humanitarnej w całej Strefie Gazy”.

„Rada Bezpieczeństwa wzywa do pełnego przestrzegania zawieszenia broni” – czytamy w tekście zaproponowanym przez Chiny, Norwegię i Tunezję, w którym po prostu zaznaczono, że członkowie Rady „ubolewają nad ofiarami wśród ludności cywilnej w wyniku przemocy”.

W oświadczeniu podkreślono „natychmiastową potrzebę pomocy humanitarnej dla palestyńskiej ludności cywilnej, zwłaszcza w Strefie Gazy, i poparto apel sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do społeczności międzynarodowej o (…) odbudowę” palestyńskiej enklawy.

W tekście jest też mowa o potrzebie „pilnego przywrócenia spokoju” i „osiągnięcia kompleksowego pokoju opartego na koncepcji regionu, w którym dwa demokratyczne państwa, Izrael i Palestyna, żyją obok siebie w pokoju, z bezpiecznymi i uznanymi granicami”.

Oczekuje się, że w czwartek Rada Bezpieczeństwa ponownie omówi konflikt izraelsko-palestyński na comiesięcznym otwartym posiedzeniu poświęconym temu tematowi, zaplanowanym na długo przed wybuchem niedawnego konfliktu. Będzie to piąte spotkanie na ten temat w tym miesiącu, po czterech spotkaniach nadzwyczajnych, z których trzy odbyły się za zamkniętymi drzwiami. (PAP)

cyk/ kib/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -