Rekord temperatur w grudniu na Alasce; najcieplejsze święta Bożego Narodzenia w historii

PAP
PAP 1 min czytania

Badacz z alaskańskiego centrum monitorowania klimatu ACCAP Rick Thoman podkreślił, że w tym roku temperatury w grudniu na Alasce przekraczały 10 st. C przez co najmniej osiem dni.

Ostatni miesiąc roku zwykle jest suchy w centralnej części Alaski, ponieważ w mroźnym powietrzu utrzymuje się niewiele wilgoci – tłumaczył ekspert.

W tym roku ulewne deszcze, które nastąpiły po obfitych opadach śniegu, sparaliżowały stanowe drogi, zostawiając na mroźnym asfalcie “twardą jak beton taflę lodu” – ostrzegł alaskański departament transportu i infrastruktury publicznej.

“Lód jest niezwykle trudny do usunięcia, jeżeli tylko zwiąże się z nawierzchnią drogi. Pomimo ciepłych temperatur powietrza temperatury przy jezdni były poniżej zera, co spowodowało oblodzenie” – napisała ta instytucja na Twitterze.

W ciągu ostatnich 20 lat Alaska częściej niż uprzednio doświadczała wyższych temperatur i deszczu w środku zimy, co świadczy o zmianach klimatu – podkreślił Thoman, dodając: “Dokładnie tego spodziewaliśmy się w ocieplającym się świecie”.

W centralnych częściach stanu takich jak Fairbanks zima nadal będzie mroźna, ale okresy ciepła i wilgoci będą się pojawiać coraz częściej – skomentował badacz. Jak podkreślił Reuters, podobna pogoda występuje także w innych częściach świata na dalekiej północy. (PAP)

ska/ akl/

- Reklama -

HPE kupi rozwiązanie do zarządzania operacjami IT

Hewlett Packard Enterprise poinformował o zawarciu ostatecznej umowy zakładającej przejęcie OpsRamp – firmy z sektora ITOM (zarządzanie operacjami IT), która

4 min czytania

Sztuczna inteligencja przyciąga uwagę inwestorów

W ostatnich latach sztuczna inteligencja (AI) stała się przełomową technologią o ogromnym potencjale w różnych branżach. Obecnie startupy AI szybko

4 min czytania

OVHcloud uruchamia pierwsze data center w Indiach

OVHcloud otwiera swoje pierwsze centrum danych w Indiach. Plany ekspansji w regionie Azji i Pacyfiku zakładają uruchomienie dwóch kolejnych centrów

6 min czytania