REKLAMA

Rektor WUM o niepowołaniu prof. Wielgosia: wybór kierownika to moja kompetencja

REKLAMA

Pracownicy I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii w liście otwartym skierowanym do rektora przekazali, że z zaskoczeniem przyjęli informacje o powołaniu na stanowisko kierownika katedry osoby, która nie uzyskała poparcia Rady Wydziału oraz Komisji Konkursowej. Zwrócili się też z prośbą o ponowne przeanalizowanie podjętej przez rektora decyzji.

Kadencja obecnego kierownika katedry, prof. Mirosława Wielgosia, który przez 12 lat nią kierował kończy się 30 września br. Na stanowisku planowana jest zmiana.

Rektor WUM w swojej odpowiedzi na list, której kopię udostępniono w poniedziałek PAP zapewnił, że “z pełnym zrozumieniem i troską zapoznał się z pismem, ufając, że podnoszone w nim kwestie są wynikiem troski o rozwój i przyszłość uczelni”.

Prof. Gaciong zaznaczył, że podejmuje decyzje w sposób rozważny, odpowiedzialny, po głębokiej analizie, zgodnie z prawem, kierując się dobrem WUM.

Podkreślił, że prof. Wielgoś to znakomity fachowiec i autorytet w świecie medycznym i wyraził nadzieję, że profesor będzie kontynuował naukową i lekarska misję na uczelni.

Prof. Gaciong zwrócił uwagę, że wybór kierownika katedry należy do kompetencji rektora i ten proces – jak podał – zakończy się w ciągu najbliższych dni. “Opinie Rady Wydziału i Komisji Konkursowej mają charakter doradczy, nie są wiążące”, co – jak stwierdził – jednoznacznie wskazuje ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

“Podstawowymi kryteriami, jakimi kieruję się przy wyborze nowej, kompetentnej osoby na stanowisko kierownika katedry jest zaprezentowana wizja, nowatorska strategia rozwoju i sposób jej realizacji. Świeżość, kreatywność, wysokie kompetencje, bardzo dobre krajowe i zagraniczne referencje to dodatkowe atuty” – wskazał.

Rektor ocenił, że każda zmiana we władzach może wywoływać niepokój i kontrowersje, bo łamie dotychczasowy status quo. “Wybór nowego kierownika w miejsce wielce zasłużonego profesora Mirosława Wielgosia może być odbierany jako decyzja trudna. Jednak z punktu widzenia całej uczelni, a przede wszystkim rozwoju akademickiej ginekologii, położnictwa i perinatologii to decyzja właściwa” – wskazał.

“Wierzę, że cały zespół katedry już wkrótce dostrzeże nowe szanse rozwoju klinicznego i naukowego” – przekazał rektor WUM. (PAP)

Źródło:PAP
REKLAMA

Zobacz

Włochy bez świątecznej pompy. Boże Narodzenie w cieniu kryzysu energetycznego

Choć Boże Narodzenie jest prawie za trzy miesiące, już wiadomo, że w niektórych miastach we Włoszech zabraknie po raz pierwszy spektakularnych świątecznych iluminacji z powodu rekordowo wysokich cen prądu. Trwa planowanie oszczędności. Ale są też inne pomysły; na przykład by oświetlić choinkę pedałując na rowerze.

Kolejny wyciek w Nord Stream?

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.

Firma z zachodniopomorskiego wprowadziła do obrotu fałszywe faktury. “Prezes nie interesował się sprawami spółki”

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że „znikający podatnik”...

Głodne niedźwiedzie podchodzą pod osiedla

Tatrzańskie niedźwiedzie przygotowując się do zimy zwiększyły swoją aktywność w poszukiwaniu pożywienia i często są widywane w okolicach ludzkich osiedli. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują o usuwanie spadłych z drzew owoców, zabezpieczanie kompostowników i śmietników. Problematyczne niedźwiedzie są odstraszane gumowymi pociskami.

PIE: 500 mld euro na walkę ze skutkami rosnących cen energii w Europie

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro od września 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii.

Za niska temperatura w szkole – jakie rozwiązanie proponuje Czarnek?

Jeżeli samorządy będą celowo obniżać temperaturę w szkołach, by przejść na tryb zdalny, to będziemy występować o zarząd komisaryczny - oświadczył w sobotę minister edukacji i nauki Przemysł Czarnek.

Udostępnij