Resort sprawiedliwości USA: odzyskaliśmy okup za atak na Colonial Pipeline

- Reklama -

O sukcesie operacji – pierwszej udanej tego typu – poinformowała zastępczyni prokuratora generalnego Lisa Monaco. Jak dodała, odzyskano w ten sposób 63,7 bitcoinów, czyli 2,3 mln dolarów.

„Poprzez działania przeciwko całemu ekosystemowi, który napędza ataki dla okupu i cyfrową walutę, będziemy nadal używać wszystkich swoich środków i narzędzi, by zwiększyć koszty i konsekwencje ataków ransomware i innych cyberataków” – oznajmiła Monaco. Jak dodała, była to pierwsza operacja specjalnego zespołu powołanego do zwalczania internetowych wyłudzaczy.

Jak przyznał wcześniej szef Colonial Pipeline, operatora liczącego ponad 8 tys. km rurociągu, firma zapłaciła żądany przez pochodzących z Rosji hakerów okup w wysokości ok. 4,4 mln dolarów zaledwie godziny po cyberataku na jej system. Jednak odszyfrowanie zakodowanych danych za pomocą przesłanego przez hakerów klucza i ponowne uruchomienie przesyłu paliw zajęło prawie tydzień. CP to największa sieć tego typu w USA, zaopatrująca w paliwa wiele stacji na południu USA. Cyberatak wyłudzaczy spowodował kilkudniową panikę wśród kupujących, ogromne kolejki oraz niedobory paliwa w tysiącach stacji benzynowych. (PAP)

osk/wr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -