Romanowski: gdy dzieci spotyka krzywda, prawo musi umożliwiać błyskawiczną reakcję

Zobacz

- Reklama -

Romanowski pytany o główne założenia reformy prawa rodzinnego prowadzonej przez resort wskazał, że jej celem jest ochrona rodziny, a w szczególności dzieci, ponieważ to one są największymi ofiarami konfliktów pomiędzy rodzicami i rozwodów. „Ponadto zależy nam na przyspieszeniu i usprawnieniu postępowań sądowych” – zapewnił.

„Kluczowym elementem jest wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych, które stanowią kontynuację gruntownych zmian z 2017 roku. Skończyły one z bezkarnością alimenciarzy niepłacących należnych świadczeń, dzięki czemu ściągalność alimentów w Polsce wzrosła o ponad 230 proc.” – przypomniał.

„Alimenty natychmiastowe będą pewną alternatywą, pozwalającą na szybkie zabezpieczenie potrzeb dziecka. Uzyskanie alimentów natychmiastowych nie oznacza braku możliwości domagania się w przyszłości wyższej kwoty alimentów na podstawie dotąd obowiązujących przepisów” – wyjaśnił rozmówca gazety.

Podał, że zgodnie z projektem MS, wysokość alimentów natychmiastowych będzie zależna od minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby dzieci w rodzinie. Świadczenie będzie zwiększać się automatycznie wraz ze wzrostem płacy minimalnej.

„Na dziś alimenty natychmiastowe wynosiłyby więc 588 zł przy jednym dziecku, 1064 zł przy dwójce dzieci, 1428 zł przy trójce, 1680 zł przy czwórce i dalej 364 zł na każde kolejne dziecko” – podał wiceminister w sobotnim wydaniu „Naszego Dziennika”.

Projekt wprowadza też m.in. obowiązek poddania się badaniu DNA w sprawach o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka.(PAP)

ago/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -