Ropa w USA już poniżej 94 USD za baryłkę po 3 tygodniach zniżek

Udostępnij

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 93,66 USD, niżej 1,10 proc.

Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 102,30 USD za baryłkę, w dół 0,87 proc.

Inwestorzy czekają na środową decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej i obstawiają dużą podwyżkę kosztu pieniądza przez Fed w ramach jego walki z rosnącą inflacją, która wywiera presję na popyt.

“Podczas, gdy ceny ropy pozostają niestabilne, spodziewam się presji na spadek notowań surowca” – mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insigts.

“Posiedzenie Fed prawdopodobnie posłuży jako kolejne przypomnienie inwestorom o trudnościach gospodarczych” – dodaje.

Rynek ropy notuje ostatnio okresy zmienności cen z ostrymi wahaniami notowań i niską płynnością, gdy inwestorzy “żonglują” odmiennymi perspektywami popytu i podaży ropy.

W ciągu roku cena ropy wzrosła o ok. 25 proc., ale w kontraktach terminowych udało się “wymazać” większość zysków, jakie odnotowano na rynkach paliw po inwazji Rosji na Ukrainę.

Pomimo coraz silniejszych obaw o recesję w amerykańskiej gospodarce i spodziewany spadek popytu na paliwa “weteran” w handlu surowcami Piere Andurand wskazuje, że zapotrzebowanie na ropę może przekroczyć oczekiwania, nawet jeśli amerykańska i światowa gospodarka osłabnie.

“Jest bardziej prawdopodobne, że popyt (na ropę) zaskoczy +w górę+, nawet przy bardziej osłabionej gospodarce” – ocenia Andurand.

Tymczasem prezydent USA Joe Biden ocenia, że pomimo ostatnich spadków ceny amerykańskiej benzyny, nadal są one wysokie.

“To się dzieje (spadki cen), ale nie dzieje się wystarczająco szybko” – powiedział w piątek Joe Bidne podczas internetowego spotkania ze swoim zespołem ekonomicznym.

“Poczyniliśmy postępy, ale ceny benzyny są nadal za wysokie” – podkreślił.

Pod koniec ub. tygodnia galon benzyny kosztował średnio w USA 4,41 USD wobec notowanych jeszcze nie tak dawno rekordowych ponad 5 USD. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

W piątek rano ceny ropy zmieniają się w zależności od kontynentu

Ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie tanieje w piątek rano o 0,04 proc., o 90,42 dol. za baryłkę. Więcej o 0,02 proc. trzeba natomiast zapłacić za baryłkę ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku.

Uregulowanie pracy zdalnej – ile to może kosztować?

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, regulujący m.in. zasady pracy zdalnej,...
- Reklama -

REKLAMA