Ropa w USA zyskała w poniedziałek ponad 2 proc., teraz dalszy ciąg wzrostów

Udostępnij

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 97,94 USD, wyżej 1,28 proc.

Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 106,46 USD za baryłkę, w górę 1,25 proc.

Oznaki zacieśnienia sytuacji podażowej na rynkach ropy zniwelowały obawy inwestorów o spowolnienie gospodarcze.

Spready czasowe wskazują na małą podaż ropy, a stratedzy Morgan Stanley oceniają, że rynek ropy pozostaje napięty, chociaż obniżyli oni swoje prognozy cen ropy na 2022 i połowę kolejnego roku, uzasadniając to zmniejszonym popytem na paliwa.

Morgan Stanley obniżył szacunki notowań ropy Brent i WTI o 10-20 USD na baryłce do połowy 2023 r. w związku z niższymi prognozami zapotrzebowania na ropę wynikającymi ze spowolnienia gospodarek.

Brent może kosztować średnio w III kw. 2022 110 USD za baryłkę, a w IV kw. 100 USD/b.

W I kw 2023 średnia cena Brent może wynieść 95 USD/b, a w II kw. 100 USD/b.

Z kolei WTI może kosztować w III kw. 2022 107,50 USD/b, a w IV kw. 97,50 USD/b.

Co do I kw. 2023 – WTI będzie średnio wyceniana po 92,50 USD/b, w II kw. po 97,50 USD/b – wynika z prognoz Morgan Stanley.

Stratedzy Morgan Stanley obniżyli też szacowany wzrost zapotrzebowania na ropę w 2022 r. o 200 tys. baryłek dziennie – do 2 mln b/d, a w 2023 – o 900 tys. b/d.

Morgan Stanley zauważa, że kraje OPEC szybko osiągają granice swoich możliwości produkcji ropy.

Z kolei produkcja ropy z łupków w USA wprawdzie szybko rośnie, ale – jak wskazują stratedzy Morgan Stanley – tempo to zbliża się już do granic możliwości, a na dodatek nie pojawiają się znaczące wydatki inwestycyjne.

“Na rynkach ropy widać wyraźne problemy z zaopatrzeniem w surowiec, co utrzyma napiętą sytuację na giełdach paliw przez pozostałą część roku” – ocenia Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Group NV.

“Inwestorzy muszą sobie jakoś radzić z dużą dozą niepewności” – dodaje.

Tymczasem napiętą sytuację podażową na rynkach ropy może nieco złagodzić pojawienie się większych dostaw surowca z Libii – oceniają eksperci.

Libia zwiększyła wydobycie ropy naftowej do ponad 1 mln baryłek dziennie, podczas gdy od połowy kwietnia produkcja ta była o połowę niższa.

Libia, członek OPEC, który posiada w Afryce największe rezerwy ropy naftowej, podwyższyła produkcję do “nieco ponad” 1 mln baryłek dziennie – poinformował libijski minister ropy i gazu Mohamed Oun.

Obiekty naftowe Libii znajdowały się w centrum konfliktów w ciągu ostatniej dekady, a różne grupy społeczne i polityczne wstrzymywały wydobycie ropy, aby wyegzekwować swoje żądania polityczne i gospodarcze. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Na co zmarł Tadeusz Kościuszko? Naukowcy odkrywają tajemnice po ponad 200 latach

To nie tyfus ani zapalenie płuc były przyczyną śmierci Tadeusza Kościuszki, ale najprawdopodobniej zapalenie wsierdzia, wewnętrznej części mięśnia sercowego, wywołane przez bakterie C. acnes – to wnioski zespołu badawczego pod kierownictwem dr. IGC PAN prof. Michała Witta i prof. dr. hab. Tadeusza Dobosza z UM we Wrocławiu.

Słowacja: kryzys energetyczny “może zabić naszą gospodarkę”

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział dziennikowi "Financial Times", że gwałtownie rosnące koszty energii elektrycznej "mogą zabić" gospodarkę jego kraju, jeśli nie otrzyma on od Unii Europejskiej 5 mld euro niewykorzystanych funduszy na rozwój regionalny, by móc obniżyć rachunków za energię dla przedsiębiorstw.
- Reklama -

REKLAMA