Rosja: Gazprom obiecał, że nie przerwie dostaw gazu do Mołdawii

- Reklama -

Jak poinformował rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow, decyzja o utrzymaniu dostawy zapadła „w drodze wyjątku, z wykazaniem dobrej woli i zrozumienia, w jak trudnej sytuacji mogą znaleźć się obywatele Mołdawii”.

Gazprom otrzymał od władz tego kraju prośbę o nieprzerywanie dostaw. Jednocześnie obiecały one, że uregulują zadłużenie w najbliższy piątek.

Ostrzeżenie od Gazpromu o możliwym przerwaniu dostaw z powodu zadłużenia strona mołdawska otrzymała w poniedziałek. Rosyjski koncern zagroził zakręceniem kurka w ciągu 48 godzin. Tymczasem rząd Mołdawii podał, że nie jest w stanie z powodu procedur prawnych przesłać pieniędzy, bowiem decyzję musi podjąć parlament, a potem rząd powinien przekazać odpowiednią kwotę koncernowi Mołdowagaz. Chodzi o kwotę 74 mln USD.

Mołdawia i Rosja podpisały pod koniec października nowy kontrakt gazowy, przewidujący dostawy do Mołdawii 3 mld metrów sześc. rosyjskiego gazu rocznie. Mołdawia w listopadzie będzie płacić 450 dolarów za 1000 m sześć. rosyjskiego gazu. Poprzedni kontrakt ustalał cenę na 250 dolarów za 1000 m sześc.

Po wygaśnięciu pod koniec września poprzedniej umowy niedobór gazu zmusił Mołdawię do wprowadzenia stanu wyjątkowego w sektorze energetycznym. Gazprom zgodził się wówczas przedłużyć dotychczasową umowę o miesiąc – na październik – po wyższej niż dotąd cenie.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -