Rosja: na wniosek USA aresztowano hakerów z grupy REvil

Udostępnij

„FSB wspólnie z departamentem śledczym MSW w Moskwie, Petersburgu, obwodach moskiewskim, leningradzkim i lipieckim powstrzymały działalność przestępczą członków zorganizowanej grupy” – podano w komunikacie FSB, którego treść przytacza w piątek agencja TASS.

Podstawą do rozpoczęcia działań przez organy ścigania w Rosji „stał się wniosek kompetentnych struktur USA”.

FSB podaje, że ustaliła pełny skład grupy przestępczej oraz udział jej członków w nielegalnym obrocie środków płatniczych. REvil miał m.in. rozsyłać wirusy, wykradać dane i pieniądze, blokować systemy i żądać okupu za ich odszyfrowanie.

Jak podano, rewizje przeprowadzono w 25 miejscach, zatrzymano 14 osób. Skonfiskowano m.in. 426 mln rubli, w tym w kryptowalucie, 600 tys. dolarów, 500 tys. euro, sprzęt komputerowy, zakupione nielegalnie drogie samochody.

Hakerom przedstawiono zarzut nielegalnego obrotu środkami płatniczymi.

Według komunikatu FSB działalność grupy została zlikwidowana, a jej infrastruktura – zneutralizowana. Stronę amerykańską poinformowano o wynikach operacji.

Agencja Interfax informuje z kolei, powołując się na źródła, że hakerzy, posiadający obywatelstwo rosyjskie, nie zostaną wydani władzom USA. (PAP)

just/ ap/

Źródło:PAP

Zobacz

Po pandemii powstała nowa klasa liderów technologicznych

Cisco AppDynamics, komórka firmy zajmująca się technologią obserwowalności sieci...

Podkarpackie: PGE Obrót zachęca do instalacji PV i magazynów energii

PGE Obrót zachęca klientów do montowania instalacji fotowoltaicznej w zestawie z magazynami energii. Firma proponuje szczegółowe i fachowe doradztwo w tym zakresie, pomagając m.in. w formalnościach związanych z dofinansowaniem takiej inwestycji.
- Reklama -

REKLAMA