Rosja – OWD-Info: ponad 180 osób zatrzymano w związku z demonstracjami w obronie Nawalnego

Zobacz

- Reklama -

Demonstracje trwają w miastach w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. W dwóch największych metropoliach, Moskwie i Petersburgu, odbędą się wieczorem.

Według najnowszych danych OWD-Info co najmniej 30 ludzi zostało zatrzymanych w Nowokuzniecku, a 27 osób – w Kemerowie, na Syberii Zachodniej. W innym syberyjskim mieście – Tomsku, policja zabrała na komisariaty około 19 osób. 17 osób zostało zatrzymanych w Barnaule, stolicy Kraju Ałtajskiego, a 11 – w Irkucku, również na Syberii.

Demonstracje trwają bądź już się zakończyły na Dalekim Wschodzie, a także w Omsku, Jekaterynburgu, Permie, Tiumeniu. Brak doniesień na temat liczebności tych protestów, które odbywają się bez zezwolenia władz.

Najwięcej ludzi przyszło na protest w Nowosybirsku i Irkucku, a także w Omsku – mieście, gdzie Nawalny znalazł się w szpitalu po próbie otrucia w sierpniu 2020 roku – podał portal Meduza.

W Moskwie i Petersburgu siły bezpieczeństwa przygotowują się do opanowania akcji protestu, które mają się rozpocząć o godz. 19 czasu lokalnego (godz. 18 w Polsce). Policja ściąga dodatkowy sprzęt do centrum Petersburga.

Wcześniej w środę w obu tych miastach policja zatrzymała po kilka osób. W Moskwie zatrzymana została prawniczka Lubow Sobol, pracująca w założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK). Policja sporządza wobec niej protokół o wykroczeniu administracyjnym – ponownym naruszeniu zasad organizacji zgromadzeń.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -