Rosja po raz pierwszy w historii skierowała skargę przeciw Ukrainie do ETPCz

Zobacz

- Reklama -

O treści skargi poinformowała w czwartek rosyjska Prokuratura Generalna, która od niedawna odpowiada za relacje z ETPCz. Wcześniej przedstawicielem Rosji w relacjach z ETPCz było ministerstwo sprawiedliwości.

Prokuratura Generalna oświadczyła, że skarga dotyczy wydarzeń z 2014 roku, które nastąpiły „po zmianie władzy” w Kijowie „przy użyciu przemocy”. „Skarga zawiera szczegółowy opisu procesu niekonstytucyjnej zmiany władzy na Ukrainie” – oznajmiła prokuratura.

Moskwa zarzuca Kijowowi „systematyczne naruszanie praw człowieka” i „liczne fakty działań przestępczych”. Elementem skargi jest m.in. śmierć ludzi w pożarze Domu Związków Zawodowych w Odessie w maju 2014 roku. Skarga mówi też o ofiarach śmiertelnych w Donbasie; trwający tam konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami prokuratura nazywa „wojną domową”.

Rosja zdecydowała się też oskarżyć sąsiedni kraj w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, zestrzelonego nad Donbasem w lipcu 2014 roku. Mimo że wcześniej Moskwa twierdziła, że zestrzelenia samolotu dopuściły się ukraińskie siły zbrojne, to zarzuca teraz Kijowowi wyłącznie fakt, że nie zamknął przestrzeni powietrznej nad strefą konfliktu.

Pretensje zawarte w skardze dotyczą też domniemanego naruszenia praw ludności rosyjskojęzycznej na Ukrainie. Władze Rosji oskarżyły Ukrainę o naruszanie wolności słowa, dyskryminację ludności rosyjskojęzycznej i wypieranie – według Moskwy – języka rosyjskiego ze sfery publicznej.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że powodów do skargi Rosji przeciwko Ukrainie „jest wystarczająco wiele, poczynając od 2014 roku” i że skarga jest uzasadniona.

Do tej pory do ETPCz trafiło 27 skarg złożonych przez jedne państwa przeciwko drugim. Pięć takich skarg złożyła Ukraina przeciwko Rosji, cztery – Gruzja, również przeciw Rosji. W styczniu ETPCz przyjął do rozpatrzenia skargę Kijowa dotyczącą uznanej za nielegalną przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

Czytaj więcej wiadomości ze świata

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -