Rosja: Putin zalecił podwyżki dla kosmonautów

Zobacz

- Reklama -

Propozycje podwyżek ma teraz przedstawić rząd. Wcześniej o podniesienie wysokości pensji kosmonautów zaapelowała państwowa agencja kosmiczna Roskosmos.

12 kwietnia w Rosji obchodzono Dzień Kosmonautyki, ustanowiony w rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos. W poniedziałek minęła 60. rocznica od dnia, gdy radziecki kosmonauta Jurij Gagarin okrążył Ziemię na pokładzie statku Wostok 1. Putin w dniu rocznicy odwiedził miejsce lądowania Gagarina, w rejonie engelskim w obwodzie saratowskim i złożył kwiaty przed pomnikiem kosmonauty.

W widowiskowy sposób upamiętniono lot Gagarina w Nowogrodzie Wielkim, gdzie odbył się pokaz świetlny z wykorzystaniem ponad 500 dronów. Grupa dronów z włączonymi światłami uniosła się w powietrze tworząc rozmaite kształty na tle nocnego nieba. Światła układały się kolejno w kontur pierwszego satelity i rakiety Wostok. Na zakończenie drony utworzyły sylwetkę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W Petersburgu o wyczynie Gagarina przypomniano pokazem światła i dźwięku. Tłem dla niego było skrzydło mostu Pałacowego. Most na Newie, znajdujący się obok Ermitażu, podniesiono specjalnie w tym celu.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -