Rosja wydała władzom w Mińsku Białorusina wbrew decyzji ETPCz

- Reklama -

W komunikacie wydanym w czwartek białoruska Prokuratura Generalna poinformowała, że Moskwa wydała Kudzina, realizując wniosek Mińska o ekstradycję.

„Decyzja prokuratury generalnej Rosji weszła w życie: Sąd Najwyższy uznał decyzję za zgodną z prawem i uzasadnioną” – podano w komunikacie, wskazując, że Kudzin jest już na Białorusi.

37-letni Kudzin to utytułowany kickbokser i zawodnik muay thai (boksu tajskiego). Na Białorusi jest oskarżony o zastosowanie siły wobec funkcjonariusza milicji w czasie powyborczych protestów 10 sierpnia 2020 roku. Obrona twierdzi, że w czasie zatrzymania Kudzin został „brutalnie pobity”.

Po zatrzymaniu w sierpniu Kudzin został zwolniony i przebywał w areszcie domowym. Mężczyzna nie stawił się na proces. Wyjechał do Rosji, gdzie został – na wniosek Białorusi – zatrzymany w styczniu, a Mińsk zażądał ekstradycji sportowca.

21 lipca ETPCz w Strasburgu zabronił ekstradycji Kudzina ze względu na groźbę represji i tortur na Białorusi. (PAP)

just/ jo/ ap/

Czytaj więcej wiadomości ze świata

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -