Rosja zrezygnuje z aktywów dolarowych w Funduszu Dobrobytu Narodowego

Zobacz

- Reklama -

W FNB Rosja gromadzi nadwyżki z dochodów ze sprzedaży ropy.

Siłuanow powiedział, że rząd i bank centralny podjęły wspólnie decyzję o całkowitym wycofaniu się z aktywów dolarowych i zamianie ich na większe inwestycje w euro i złocie. Ta nowa struktura FNB ma być gotowa w ciągu miesiąca.

Obecnie w strukturze funduszu równy jest udział USD i euro (po 35 proc.), na juana przypada 15 proc. aktywów, 10 proc. stanowią środki w walucie brytyjskiej, a 5 proc. w japońskiej – powiedział minister.

Wcześniej na środki FNB składały się aktywa w dolarze amerykańskim, euro i funcie. Rząd zaczął zmieniać strukturę funduszu w zeszłym roku, a równocześnie, ze względu na ryzyko sankcji wobec Rosji, bank centralny zaczął zmieniać strukturę rezerw walutowych.

Wcześniej, w 2018 roku, władze Rosji zapowiedziały „dedolaryzację” gospodarki, czyli kroki w celu zmniejszenia udziału dolara amerykańskiego w rezerwach i w rozliczeniach międzynarodowych. Bank centralny pozbył się z rezerw walutowych około 100 mld USD, zastępując je walutami UE, Chin i Japonii. Ogółem w latach 2014-19 Rosja zmniejszyła udział dolara w wymianie handlowej i obrocie finansowym o około 15-20 punktów procentowych. W eksporcie udział ten wynosi 49 proc., a w imporcie 25 proc. – podał w czwartek portal gospodarczy RBK.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -