- Reklama -

Roskosmos: badania nad przystosowaniem człowieka do dalekich lotów kosmicznych

Zobacz

- Reklama -

Jak wyjaśnił Błoszenko w przyszłości dla lotów załogowych w daleki kosmos trzeba będzie stosować technologie mające wpływ na organizm człowieka i jego poszczególne organy a także na jego genotyp.

„Roskosmos zamierza w 2021 r. rozpocząć prace naukowo-badawcze, podczas których ten problem będzie badany” – powiedział Błoszenko. W pracach ma uczestniczyć m. in. Instytut Problemów Medyczno-Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk i Ministerstwo Zdrowia.

Według jego słów badania w tym kierunku prowadzone są już na niektórych wyższych uczelniach.

Błoszenko podkreślił, że podczas długotrwałych lotów w daleki kosmos na organizm człowieka działają wysoce szkodliwe i agresywne czynniki, takie jak brak ciążenia i promieniowanie kosmiczne wpływające destrukcyjnie na system nerwowy a także na system kostny i mięśniowy.

Celem prac ma być uzyskanie preparatów, które pomogą zwalczać te negatywne czynniki. Jak wyjaśnił Błoszenko droga do uzyskania takich preparatów będzie długa i będzie wymagać długotrwałych badań klinicznych.

Inżynieria genowa ma – jak powiedział Błoszenko – jeszcze lepiej przystosować człowieka, a zwłaszcza jego psychikę, do długotrwałego przebywania w nieprzyjaznym środowisku przestrzeni kosmicznej. (PAP)

jm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -