Rząd Czech może nałożyć dodatkowy podatek na rafinerię Unipetrol z grupy Orlen

Udostępnij

Sektor rafineryjny byłby kolejną branżą, na którą może zostać nałożony podatek od zysków nadzwyczajnych, gdyż czeski rząd szuka środków do wsparcia gospodarstw domowych przed rosnącymi cenami energii. Wcześniej sygnalizowano, że podatek ten może dotknąć banki oraz firmy energetyczne. Decyzję w sprawie podatku rząd Czech ma podjąć we wrześniu.

Stanjura zaznaczył, że windfall tax zostałby nałożony na rafinerię, a nie na stacje paliw, a rząd chciałby uniknąć sytuacji, że podatek ten zostanie następnie przeniesiony na końcowych klientów.

“To jest jedno z ryzyk, które bierzemy pod uwagę. Nadal nie zdecydowaliśmy co zrobić, żeby uniknąć przetransferowania tego podatku na końcowych klientów” – powiedział Stanjura w wywiadzie dla czeskiej telewizji TV Nova. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Cyfryzacja KPRM: rządowa porównywarka cen węgla już działa

Rządowa porównywarka cen węgla jest już dostępna. Portal przeznaczony dla konsumentów i sprzedawców ma ułatwić zakup opału - poinformowała we wtorek Cyfryzacja KPRM. Jak dodano, nowe rozwiązanie pozwoli uniknąć nadużyć.

Dolar się umacnia – a to cios dla notowań surowców

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w trakcie sesji w środę. Dolar USA umacnia się coraz bardziej wobec najważniejszych walut, a to cios dla notowań surowców wycenianych w tej walucie. Rosną też amerykańskie zapasy ropy, co również nie sprzyja wzrostom notowań - podają maklerzy.
- Reklama -

REKLAMA