Rząd podjął uchwałę w sprawie zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla

Udostępnij

“Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa, rząd chce zwiększyć potencjał w zakresie przeładunku węgla. Chodzi m.in. o zabezpieczenie dodatkowych zdolności przeładunkowych przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – z wykorzystaniem portów morskich Litwy i Łotwy, a także innych dostępnych portów morskich” – podano w komunikacie.

Jak wyjaśniono, aktualna sytuacja geopolityczna, spowodowana konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zwiększa zapotrzebowanie na odpowiednio przygotowaną infrastrukturę do obsługi nośników energii, w tym w postaci dedykowanych morskich terminali przeładunkowych węgla.

“Uzasadnia to zwiększenie potencjału w zakresie przeładunków nośników energii celem zabezpieczenia dodatkowych zdolności przeładunkowych węgla przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – z wykorzystaniem portów morskich Litwy i Łotwy, a także innych dostępnych portów morskich” – dodano.

Podkreślono, że rząd uznaje za zasadne pilne realizowanie inwestycji przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – w celu zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla w polskich portach morskich.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Hiszpania: rząd deklaruje, że nie wprowadzi ograniczeń w odbiorze wody przez Portugalię

Rząd Hiszpanii nie planuje ograniczyć ilości wody przesyłanej głównymi rzekami tego kraju do Portugalii, poinformował w piątek gabinet Pedro Sancheza, cytowany przez media w obu krajach.

Baltic Pipe – system przesyłowy za ponad 1,6 mld euro

Liczący ok. 900 km system przesyłowy Baltic Pipe kosztował co najmniej 1,6 mld euro, które wyłożyli inwestorzy - polski operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego duński odpowiednik Energinet. Projekt dostał m.in. ponad 250 mln euro dofinansowania z UE.
- Reklama -

REKLAMA