Rzecznik KEP: wobec kolejnych luzowań utrzymanie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi wątpliwości

- Reklama -

W związku ze spadkiem zakażeń koronawirusem rząd wprowadza w kraju kolejne luzowania. Według danych Ministerstwa Zdrowia z piątku badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 319 osób. Zmarło 26 chorych z COVID-19.

Od 6 do 25 czerwca rząd przywraca możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych z obowiązującym limitem jednej osoby na 15 m2; od 6 czerwca zwiększony zostanie też limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób – poinformował w środę szef MZ Adam Niedzielski.

Jak zauważa rzecznik KEP, „w najbliższych dniach, zgodnie z zapowiedziami rządu, należy się spodziewać luzowania kolejnych obostrzeń”. „Nasze zdziwienie budzi fakt, że to łagodzenie obostrzeń nie dotyczyło niestety kościołów i miejsc kultu. Wiele osób wierzących w Polsce, w poczuciu pewnej niesprawiedliwości, pytało o tę sprawę zarówno mnie, jak i wielu biskupów” – powiedział ks. Gęsiak.

Poinformował, że „na ten fakt wskazał również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki w liście do pana Premiera Mateusza Morawieckiego przesłanym 24 maja”.

„Arcybiskup przedstawił też konkretną propozycję zmniejszenia ograniczeń dotyczących liczby osób w budynkach i innych obiektach kultu religijnego. W uzasadnieniu tej prośby podkreślił, iż można odnieść wrażenie, że wycofywanie obostrzeń odbywa się w nierównomiernym tempie” – powiedział rzecznik KEP.

Jak dodał, „niestety, jak do tej pory nie mamy żadnych sygnałów, by ta prośba została uwzględniona”.

„Mając na uwadze luzowanie obostrzeń w innych dziedzinach życia społecznego, wydaje się, że pozostawianie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi pewne wątpliwości” – ocenił rzecznik Episkopatu.

Podkreślił, że Kościół „czeka na ostateczną wersję rozporządzenia”. „W opublikowanym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów nie ma zapisów zmniejszających ograniczenia w odniesieniu do kościołów i miejsc kultu” – zauważył ks. Gęsiak. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

mgw/ pko/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -