Rzecznik Putina: nie wysyłamy dywersantów na wschód Ukrainy

ŚwiatRzecznik Putina: nie wysyłamy dywersantów na wschód Ukrainy

„Do tej pory wszystkie te stwierdzenia były gołosłowne i nie zostały w żaden sposób potwierdzone” – powiedział w piątek agencji TASS rzecznik prezydenta Władimira Putina.

Przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena, potwierdzając doniesienia mediów o planowanych „operacjach pod fałszywą flagą” w Donbasie, powiedział PAP, że rosyjscy agenci wpływu już zaczęli fabrykowanie ukraińskich prowokacji, by uzasadnić rosyjską interwencję na Ukrainie i doprowadzić do podziałów wewnątrz tego kraju.

Stwierdził, że rosyjskie wojska planują prowokację z użyciem rozlokowanych wcześniej w Donbasie dywersantów i że do operacji może dojść w ciągu najbliższych kilku tygodni.

„Rosja przygotowuje grunt, by mieć opcję sfabrykowania pretekstu do inwazji, w tym za pomocą działań sabotażowych i operacji informacyjnych, poprzez oskarżenie Ukrainy o przygotowanie nadchodzącego ataku przeciwko rosyjskim siłom na wschodniej Ukrainie” – powiedział przedstawiciel amerykańskich władz.

Operacje mają poprzedzić wojskową interwencję między styczniem a lutym – o ile władze Rosji podejmą decyzję o ataku. Dywersanci mieli być specjalnie przeszkoleni w walce w przestrzeni miejskiej i sabotażu przeciwko donbaskim separatystom.

Według administracji Bidena Rosja wzmacnia narrację na temat „pogorszenia stanu praw człowieka na Ukrainie” i radykalizmu ukraińskich przywódców, przygotowując grunt pod oskarżenie Zachodu o sprowokowanie wojny. (PAP)

jo/ ap/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści