Rzecznik rządu: „Nowy Polski Ład” – szansa na skok cywilizacyjny; niesnaski w obozie ZP powinny się zakończyć

- Reklama -

Rzecznik rządu pytany o program „Nowy Polski Ład” odparł, że dokument jest gotowy, ale rząd czeka na jego szczegółową prezentację. Wśród elementów programu wymieniał te dotyczące polityki rozwojowej i fiskalnej. Dodał, że program ma na celu „polepszenie sytuacji polskich rodzin i pracowników”, a wśród kolejnych jego elementów wymieniał reformę służby zdrowia.

„Program składa się z takich elementów, które w praktyce doprowadzą do najwyższego programu inwestycyjnego w historii Polski patrząc daleko wstecz. To jest ogromna szansa na skok cywilizacyjny” – mówił Müller. „Do tego potrzebny jest spokój polityczny, potrzebna jest jedność i przeforsowanie tego programu i jego realizacja przez najbliższe lata” – dodał.

Pytany o wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dla PAP w sprawie jedności Zjednoczonej Prawicy, Müller odparł, że do zrealizowania „ogromnego skoku cywilizacyjnego” potrzebna jest Zjednoczona Prawica. „Te wszystkie niesnaski, które pojawiają się w obozie Zjednoczonej Prawicy powinny się zakończyć, bo alternatywą są rządy progresywnej Lewicy razem z PO i zupełnie inna wizja Polski” – stwierdził.

Podkreślił, że różnice, które pojawiają się w obozie rządzącym „powinny ustąpić”.

Rzecznik rządu pytany o to, czy do realizacji „Nowego Polskiego Ładu” potrzebna jest ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w unijnym budżecie, odparł, że dzięki tym środkom Polska może skorzystać z największego w historii instrumentu finansowego.

„Warunkiem jest to, żebyśmy się po te pieniądze schylili, a elementem tego jest również ratyfikacja przepisów, które pozwalają te środki wykorzystać” – dodał Müller, przypominając, że decyzję tę muszą ratyfikować parlamenty wszystkich krajów członkowskich.

Dopytywany o jedność Zjednoczonej Prawicy w kontekście decyzji o zwiększeniu zasobów własnych, rzecznik rządu przyznał, że istnieją w tej kwestii różnice.

„Tutaj jest między nami zasadnicza różnica. Uważamy, że należy skorzystać z rekordowych środków finansowych, bo to jest szansa, żeby Polska rozwinęła się jeszcze bardziej, nadgoniła różnice dzielące nas z krajami Europy Zachodniej” – mówił Müller.

„W tej chwili faktycznie na Radzie Ministrów była dyskusja wokół tego projektu. Liczę na to, że przekonamy partnerów koalicyjnych, że to dla nas szansa” – mówił rzecznik rządu. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Mateusz Mikowski

mro/ mm/ mrr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -