Sąd: Nawalny ma zapłacić Moskiewskiemu Uczniowi prawie 1,2 mln USD

Zobacz

- Reklama -

Sąd arbitrażowy w Moskwie oddalił skargę pozwanych, tym samym pozostawiając w mocy wcześniejszy wyrok – poinformowała agencja TASS, powołując się na dokumenty sądu.

Jesienią zeszłego roku sąd uznał, że założona przez Nawalnego Fundacja Walki z Korupcją (FBK) dopuściła się zniesławienia firmy Moskiewski Uczeń, dostarczającej jedzenie do stołówek szkolnych. Sąd nakazał wypłacenie Moskiewskiemu Uczniowi blisko 88 mln rubli. Do uiszczenia tej kwoty, w proporcjach po jednej trzeciej, sąd zobowiązał FBK, samego Nawalnego i prawniczkę FBK Lubow Sobol.

Media wiążą Moskiewskiego Ucznia z Jewgienijem Prigożynem, przedsiębiorcą nazywanym „kucharzem Putina”, ponieważ jego firmy świadczyły usługi cateringowe dla Kremla. FBK w materiałach na temat Moskiewskiego Ucznia utrzymywała, że firma nie przestrzega wymogów sanitarnych, fałszuje dokumenty i dostarcza złej jakości żywność do szkół i przedszkoli.

20 lipca br. Nawalny zapowiedział, że z powodu wysokości orzeczonej grzywny zlikwiduje Fundację Walki z Korupcją.

Pod koniec sierpnia br. Prigożyn wykupił od Moskiewskiego Ucznia prawo do roszczenia wobec Nawalnego i FBK. 27 sierpnia komornicy sądowi nałożyli areszt na moskiewskie mieszkanie Nawalnego i jego rachunki bankowe. Stało się to tydzień po tym, gdy Nawalny został otruty podczas podróży do Tomska. Potem został przewieziony do Berlina, gdzie był leczony w klinice Charite. Władze Niemiec uznały, że próbowano go otruć zakazanym chemicznym środkiem bojowym typu Nowiczok, opracowanym jeszcze w czasach ZSRR.

W związku z próbą otrucia Nawalnego UE nałożyła sankcje na sześciu przedstawicieli rosyjskich władz oraz Państwowy Instytut Naukowo-Badawczy Chemii Organicznej i Technologii, producenta środków z grupy Nowiczok. Analogiczne sankcje wprowadziła Wielka Brytania. (PAP)

just/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -