Sasin: rząd będzie dbał o interes państwa przeciwdziałając oszustwom podatkowym

- Reklama -

W siedzibie PKN Orlen wicepremier, minister aktywów państwowych uczestniczył w uroczystości przekazania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zakupionych przez płocki koncern 32 samochodów wyposażonych w cyfrowe systemy łączności.

Jak ocenił Sasin, samochody te pozwolą „jeszcze bardziej skutecznie dbać o interes budżetu państwa i przeciwdziałać wszelkim próbom okradania Polski i naszych obywateli z należnych wpływów podatkowych”.

„My, rząd Zjednoczonej Prawicy, PiS o ten interes polskiego państwa dbamy i dbać będziemy. I z tej drogi na pewno nie zejdziemy. I nie będziemy mówić Polakom, że pieniędzy nie ma i nie będzie. Te pieniądze są w budżecie dzisiaj, a nie w kieszeniach przestępców podatkowych. I te pieniądze w budżecie będą dla całego naszego społeczeństwa po to, żeby realizować dobre programy, oczekiwane przez Polaków” – oświadczył Sasin.

Wicepremier ocenił, że w 2015 r., gdy Zjednoczona Prawica i PiS przejęły w Polsce władze, „finanse publiczne były dziurawe jak sito”. „Można powiedzieć: wyciekały miliardy złotych, dziesiątki miliardów złotych każdego roku do mafii VAT-owskiej, do innych przestępców podatkowych, do tych wszystkich, którzy w nielegalny sposób bogacili się kosztem polskiego państwa i polskich obywateli” – stwierdził Sasin.

Jak dodał, „na samych przekrętach VAT-owskich państwo polskie w czasie rządów PO i PSL straciło ponad 260 mld zł”.

Sasin podkreślił, że przed 2015 r. przestępcza działalność w sferze podatkowej nie znajdowała właściwej odpowiedzi ze strony państwa i jego organów”. Zwrócił uwagę m.in., że w tym czasie „same straty na niezapłaconej, należnej akcyzie od paliw sięgały nawet 7 mld zł rocznie”.

„Trzeba było bardzo wielu działań, również tych działań prawnych, bo przyjęliśmy wiele rozwiązań, które spowodowały, że ta przestępcza działalność już nie była tak łatwa” – dodał wicepremier. Wymienił w tym kontekście przyjęcie tzw. Pakietu paliwowego oraz utworzenie KAS.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zaznaczył, że walka np. z szarą strefą w segmencie paliwowym przynosi korzyści budżetowi państwa, samej spółce, ale także jej klientom. „Stabilizujemy bardziej ceny na naszych stacjach. W przeciągu czterech lat te ceny są stabilne. One mają wahania, ropa ma wahania, ale te ceny nie odchodzą od 4 zł do 6 zł, jak to było poprzednio” – mówił szef koncernu.

Odnosząc się do okresu przed 2015 r. zaznaczył, że „w momencie, kiedy koncern nie zarabiał, miał problemy, musiał pracować zdecydowanie na większych marżach, co tak naprawdę odbijało się bardzo niekorzystnie na cenach w detalu na naszych stacjach”. „Teraz nie ma tego problemu” – stwierdził Obajtek.

Jak dodał, ustawy przeciwdziałające nadużyciom, które ogłoszono w ostatnich latach, w tym tzw. pakiet paliwowy, „pomogły ożywić gospodarkę”, także takie firmy jak PKN Orlen. Porównał przy tym niektóre dane z działalności płockiego koncernu, jak np.: sprzedaż oleju napędowego w 2015 r. – 12 mln ton, a w 2019 r. – 17,5 mln ton; przychody w 2015 r. – 88 mld zł, a w 2019 r. – 111 mld zł. „Jeżeli mówimy o zysku: osiem lat rządów PO i zysk 2,9 mld zł, cztery lata PiS – zysk 23 mld zł” – wyliczał prezes PKN Orlen.

I dodał: „To są efekty czterech lat ciężkiej pracy, i to ze strony legislacji, ze strony rządu bardzo wytężonej pracy, KAS, i PKN Orlen, jeżeli chodzi o rewizję wielu umów i większą kontrolę nad tym co się działo”. Obajtek zwrócił przy tym uwagę, że podejmowane działania pozwalają na realizowane przez płocki koncern dużych inwestycji.

„W tym roku Orlen zainwestuje około 8 mld zł. Wcześniejsze inwestycje, 2015 r., 2016 r., to były inwestycje rzędu miliard, półtora miliarda złotych” – podkreślił Obajtek.

Jak powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, walka z szarą strefą, szczególnie w obrocie paliwami jest dla tej instytucji priorytetem i kluczowym elementem w uszczelnianiu systemu podatkowego. „W tych działaniach bardzo istotne jest dla nas wspieranie uczciwych przedsiębiorców” – dodała. Zwróciła też uwagę, że działania KAS „przekładają się oczywiście na wzrost wpływów do budżetu państwa”.

Rzeczkowska wyjaśniła, że jednym z istotnych elementów przy zwalczaniu szarej strefy i likwidowaniu oszustw podatkowych jest działający od kwietnia 2017 r. System Elektronicznego Nadzoru Transportu Towarów. „To bardzo skuteczne narzędzie walki z nieuczciwymi podmiotami, które handlują nielegalnie między innymi paliwami płynnymi” – oceniła. Jak wyliczyła, od stycznia do czerwca br. w systemie tym KAS odnotowała ponad 1,8 mln zgłoszeń przewozów, przeprowadzono ponad 227 tys. kontroli, ujawniono ponad 2 tys. nieprawidłowości.

Szefowa KAS podkreśliła, że przekazane w poniedziałek przez PKN Orlen 32 nowoczesne samochody ze specjalistycznym wyposażeniem będą pełniły służbę we wszystkich 16 województwach. „Będą one wykorzystane do działań kontrolnych na polskich drogach. I dzięki temu ograniczymy, w większym jeszcze stopniu, próby wprowadzania nielegalnego paliwa na polskim rynku” – zapowiedziała.

Wcześniej PKN Orlen przekazał KAS 15 samochodów i 7 mobilnych laboratoriów, pozwalających na szybkie badanie transportowanych w Polsce paliw, pod kątem zgodności ich składu z obowiązującymi przepisami. (PAP)

mb/ pad/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -