Sasin: wsparcie działań innowacyjnych ważnym elementem polityki właścicielskiej MAP

Zobacz

- Reklama -

„Innowacje to już nie tylko przyszłość polskiej gospodarki, ale także teraźniejszość. Polskie spółki Skarbu Państwa intensywnie pracują nad wdrażaniem w swojej działalności najnowszych osiągnięć nauki i techniki, a także tworzą własne, autorskie produkty o dużej innowacyjności”- przekazało w środowym komunikacie Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Resort podkreślił, że innowacyjność to jedna z najważniejszych cech współczesnych gospodarek, opisująca ich zaawansowanie technologiczne, naukowe, przemysłowe i społeczne.

„Polskie spółki Skarbu Państwa konsekwentnie stawiają na innowacje. Dzięki lepszemu transferowi wiedzy ze świata nauki do świata biznesu mogą budować swoją przewagę konkurencyjną poprzez podnoszenie jakości oferowanych usług i towarów, modernizację zakładów przemysłowych, optymalizację produkcji, podnoszenie bezpieczeństwa i komfortu pracy, a także poprzez minimalizację niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne”- tłumaczy MAP.

Według ministra aktywów państwowych „innowacje we współczesnym świecie są szansą na rozwój”.

„Spółki Skarbu Państwa mają tego świadomość, dlatego wdrażają rozwiązania podnoszące konkurencyjność czy udoskonalające sposób produkcji. Wsparcie działań innowacyjnych jest ważnym elementem polityki właścicielskiej, którą prowadzi Ministerstwo Aktywów Państwowych” – powiedział cytowany w komunikacie Sasin.

Resort podkreślił, że spółki Skarbu Państwa wspierają opracowywanie nowych rozwiązań w produkcji, dzięki inwestycjom w bazy badawczo-rozwojowe.

„Przykładem takiej inwestycji jest niedawno otwarte Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen w Płocku. Warto wspomnieć o nowoczesnych laboratoriach Grupy Azoty. W Centrum Badawczo-Rozwojowym Spółki w Tarnowie właśnie uruchomiono instalację polimeru do tworzenia opakowań nieszkodliwych dla środowiska na bazie skrobi termoplastycznej tworzonej z ziemniaków. Oznacza to, że Grupa Azoty rozpoczyna produkcję ekologicznego plastiku, który będzie biodegradowalny” – czytamy.

Jak dodano, efekty na polu innowacyjności przynosi także współpraca z ośrodkami naukowymi. Przykładami są wspólne projekty KGHM i Politechniki Wrocławskiej, czy PGNiG i Politechniki Gdańskiej.

MAP wskazuje, że spółki Skarbu Państwa z branży energetycznej i paliwowej modernizują swoje zakłady produkcyjne, infrastrukturę przesyłową i dystrybucyjną. Rozwijają także swoje bazy naukowo-rozwojowe, aby w przyszłości sprostać wymaganiom stawianym głównie przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej, ale także by zapewnić wszystkim Polakom stabilność dostaw energii.

Jako przykład MAP podaje np. projekt Smart Grid spółki Energa Operator z Grupy Orlen, mający na celu utworzenie kompleksowego systemu zarządzania siecią średnich napięć z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych. Inteligentne, zdalnie sterowane sieci, mające zdolność do automatycznej szybkiej rekonfiguracji w wypadku awarii, to przyszłość energetyki. Z kolei Grupa Lotos realizuje szeroki portfel projektów wodorowych oraz stawia na rozwój innowacyjnych technologii umożliwiających produkcję nowatorskich asfaltów – trwałych i przyjaznych środowisku.

Z kolei polskie spółki kolejowe rozpoczęły proces transformacji jeśli chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych w wykorzystaniem innowacji w taborze oraz infrastrukturze. Jak przypomniał MAP, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu do 2050 roku sektor transportu ma dokonać 90 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych a rozkładowe podróże poniżej 500 km mają stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.

MAP jako przykład podaje PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji. Resort podkreśla, że to największy inwestycyjny projekt polskiego narodowego przewoźnika. W ramach którego, za około 19 mld zł, spółka zakupi ponad 500 nowoczesnych wagonów kolejowych, 38 składów kolejowych typu push-pull, 63 lokomotywy wielosystemowe do obsługi połączeń dalekobieżnych, a także 16 lokomotyw hybrydowych i 20 hybrydowych składów zespolonych.

Jeśli chodzi o wydajne wydobycie surowców, tu MAP jako przykład podaje Jastrzębską Spółkę Węglową, która „sięga do najnowszych zdobyczy techniki, aby usprawnić proces wydobycia węgla koksowego z coraz głębszych pokładów, zapewniając przy tym bezpieczeństwo swoich pracowników”.

We wdrażanie innowacji zaangażowana aktywnie jest również spółka KGHM, jeden z największych koncernów na świecie w zakresie wydobycia i produkcji miedzi. Jak podał MAP, KGHM Polska Miedź chce wykorzystać drony do monitorowania 250 km rurociągów transportujących odpady poflotacyjne. Drony wyposażone są w specjalistyczne kamery i doskonale sprawdzają się w wykrywaniu potencjalnych usterek rurociągów.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprezentowało spot dotyczący innowacji w spółkach Skarbu Państwa, który jest dostępny na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=f8mcZtx-ZiY . (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -