- Reklama -

Sejm: 3 maja uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów oraz wystąpienia prezydentów Polski i Litwy

Zobacz

- Reklama -

Dyrektor CIS podkreślił, że uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów w dniu 3 maja będzie szczególnym wydarzeniem dla Sejmu, Senatu i litewskiego Seimasu.

„Bardzo wspólnotowe, przypominające o wspaniałej historii naszej wspólnej państwowości, ale też bardzo patriotyczne, bo przywołujące dokument, który – już po odebraniu nam niepodległości – był drogowskazem, kamieniem węgielnym pod jej odzyskanie w czasie kolejnych powstań aż do 1918 r.” – podkreślił Grzegrzółka nawiązując do Konstytucji 3 maja.

Dyrektor CIS zaznaczył, że poniedziałkowe zgromadzenie posłów i senatorów odbędzie się w pełnym rygorze epidemiologiczno-sanitarnym.

„Liczba posłów i senatorów obecnych w Sali Posiedzeń będzie naturalnie ograniczona – zostanie zachowany także układ miejsc przewidujący należyte odstępy pomiędzy poszczególnymi parlamentarzystami. Reprezentacja posłów i senatorów w Sali Posiedzeń będzie proporcjonalna do wielkości klubów. Spodziewamy się ok. 100 osób w sali posiedzeń” – przekazał Grzegrzółka.

Zapowiedział, że ze względów epidemicznych liczba osób przebywających w poniedziałek w Sejmie będzie bardzo ograniczona. Przed posiedzeniem zostanie przeprowadzona dezynfekcja budynku sejmowego.

Grzegrzółka dodał, że po zgromadzeniu, już w Sali Kolumnowej, odbędzie się kolejna uroczystość rocznicowa – przyznanie Nagrody Obojga Narodów. Uhonorowane zostaną osoby szczególnie zaangażowane dla współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie historii, kultury i nauki.

Uroczyste zgromadzenie Sejmu, Senatu i litewskiego Seimasu, to jeden z elementów poniedziałkowych obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W ich ramach zapowiedziana została także m.in. debata prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -