Sejm za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Udostępnij

Za ustawą głosowało 452 posłów, wstrzymało się dwóch, nikt nie był przeciw.

Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Stanowi ona wdrożenie dyrektywy 2019/883 ws. portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków.

Uchwalona regulacja zakłada, że podmiot zarządzający portem lub przystanią morską zapewnia statkom korzystającym z portu lub przystani morskiej dostęp na jego terenie do portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków. Za odbiór i przetwarzanie odpadów ze statków, armatorzy wnoszą opłaty: pośrednią, dodatkową i specjalną. Opłatę pośrednią, przez którą rozumie się opłatę za świadczenie usług portowych w zakresie portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków, uiszcza się za każdy statek niezależnie od faktycznego odprowadzania odpadów ze statków.

Według ustawy opłata pośrednia obejmuje koszty pośrednie oraz co najmniej 30 proc. całkowitych kosztów bezpośrednich rzeczywistego odprowadzania i przetwarzania odpadów ze statków w roku poprzedzającym, z możliwością uwzględnienia również kosztów związanych z przewidywanym natężeniem ruchu w roku następnym. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

00:46:25

Podcast Kontra: Rosja, Chiny, Zachód. Dlaczego światowy handel ma problemy?

https://www.youtube.com/watch?v=8MmrNbKZCoY W podcaście Kontra, Bartosz Martyka, Redaktor Naczelny BrandsIT.pl I Magazynu BrandsIT...

Soboń: przedłużenie pierwszej tarczy antyinflacyjnej na razie na 2 miesiące

Przedłużenie pierwszej tarczy antyinflacyjnej, m.in. obniżającej akcyzę na paliwa ma zrównać jej termin obowiązywania z tarczą 2.0 dot. VAT na żywność; później będziemy decydować, czy obie tarcze wydłużyć czy nie - powiedział w środę w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń.
- Reklama -