Sekretarz stanu USA wzywa Białoruś do uwolnienia więźniów politycznych

Zobacz

- Reklama -

Resort finansów USA poinformował o wycofaniu zgody na część transakcji podmiotów ze Stanów Zjednoczonych z dziewięcioma objętymi sankcjami białoruskimi państwowymi spółkami. Na ograniczoną współpracę gospodarczą z tymi firmami Waszyngton zgodził się warunkowo 2015 roku. W obliczu pogorszającej się sytuacji dotyczącej praw człowieka na Białorusi resort zadecydował, że nie będzie już dalej zezwalał na niektóre transakcje.

Amerykańskie podmioty mają 45 dni, by wycofać się z określonych rodzajów współpracy gospodarczej z dziewięcioma spółkami z Białorusi.

„Biorąc pod uwagę gwałtownie pogarszającą się sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi, rząd USA stwierdził, że dalsze przedłużenie (zezwoleń) będzie niezgodne z Belarus Democracy Act (amerykańska ustawa z 2004 roku dotycząca sytuacji z demokracją na Białorusi – PAP) oraz amerykańskimi wartościami” – przekazał szef resortu dyplomacji.

Sekretarz stanu podkreślił, że białoruskie spółki państwowe „finansują i wspierają reżim (Alaksandra) Łukaszenki, ułatwiając jego brutalne represje wobec narodu białoruskiego”.

„Stany Zjednoczone wzywają Białoruś do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich bezprawnie zatrzymanych i uwięzionych” – wezwał Blinken. Zapewnił, że Waszyngton będzie współpracować z innymi stronami, by doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy stoją za łamaniem praw człowieka i nadużyciami. (PAP)

mobr/ kib/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -