Semeniuk o pomocy dla nadodrzańskich firm: ma być omawiana na najbliższym posiedzeniu rządu

Udostępnij

“Robimy wszystko, żeby jak najszybciej ta pomoc popłynęła” – zapewniła w poniedziałek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, pytana o wsparcie dla nadodrzańskich przedsiębiorców w związku z zanieczyszczeniem Odry.

“Chcielibyśmy, żeby na najbliższym posiedzeniu rządu również ten temat był omawiany” – wskazała wiceszefowa MRiT na antenie Polsat News. Dopytywana, czy te propozycje będą we wtorek dyskutowane w gronie ministrów, odpowiedziała: “na pewno”.

Semeniuk wyraziła nadzieję, że “pierwsze założenia takiego projektu” zostaną przedstawione podczas najbliższego posiedzeniu Sejmu.

Jak zastrzegła, nie może jeszcze wskazać, czy to będzie “konkretny projekt ustawy, czy rozporządzenie”. “Nad tym jeszcze pracujemy” – stwierdziła. Przypomniała, że w piątek odbyło się w tej sprawie spotkanie z przedsiębiorcami m.in. branży wędkarskiej, gastronomicznej, hotelarskiej. “Rozmawialiśmy o wariantach preferowanych, które chcieliby otrzymać” – powiedziała. Dodała, że przedsiębiorcy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na potrzebę powołania i uruchomienia jak najszybciej funduszu wsparcia finansowego.

“Naszym zadaniem jest przygotować terapię ekonomiczną celowaną, tzn. w konkretnych przedsiębiorców, którzy faktycznie te straty ponoszą” – wyjaśniła. Wskazała, że “preferowane kryterium dotyczy spadku przychodów o 50 proc.”.

Dodała, że jej resort jest odpowiedzialny za wyliczenie ile przedsiębiorstw z tego skorzysta oraz “instrumentów wsparcia”.

“Kodów PKD, o które poprosiliśmy przedsiębiorców (…) wpłynęło do nas ponad 20” – wskazała. Dodała, że obecnie analizowane są te propozycje i sprawdzane, jakie działalności gospodarcze się “konkretnie kryją” pod tymi kodami.

Dodała, że brane są pod uwagę różne warianty wsparcia – zarówno “jednorazowe wypłaty”, jak też rozwiązania “przećwiczone w ramach tarcz antykryzysowych: postojowe, zwolnienie z ZUS, dopłaty do kosztów pracownika”. “Staramy się znaleźć najszybszą formę realizacji tego zadania” – stwierdziła.

Według Semeniuk projekt jest przygotowywany wewnątrz różnych resortów – m.in. MRiT, MRiPS.

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Lato było i minęło. W piątek nad ranem zacznie się jesień

W piątek, 23 września, o godzinie 3.04 Słońce przejdzie przez punkt Wagi, tym samym rozpoczynając astronomiczną jesień. Na niebie będzie można podziwiać m.in. jasne planety, rój meteorów - Geminidów, a 25 października częściowe zaćmienie Słońca.

BGK i japoński bank JBIC nawiązały współpracę

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC) nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy - poinformował w środę BGK. Zamierzeniem partnerów jest też wsparcie odbudowy Ukrainy - dodał BGK.
- Reklama -

REKLAMA