Senegal/ Aktywiści: niemieckie plany gazowe ciosem dla międzynarodowych celów klimatycznych

Udostępnij

Gaz ze złoża Greater Torture Ahmeyim, położonego u wybrzeży Senegalu, ma popłynąć w grudniu 2023 roku. Senegalski rząd oczekuje, że na początek wydobycie wyniesie 2,5 mln ton rocznie, a w roku 2030 może osiągnąć nawet do 10 mln ton. Niezbędne prace są już w toku, między innymi budowa pływającego terminalu do produkcji skroplonego gazu (LNG).

Rząd Niemiec od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę rozpaczliwie poszukuje nowych dostawców surowców energetycznych; Niemcy chcą korzystać z gazu tylko do czasu, gdy będą mogły w całości pokryć swoje potrzeby energetyczne ze źródeł odnawialnych – podaje DW.

“Poprosiłem kanclerza Olafa Scholza zarówno o wsparcie dla planów eksportu naszego gazu do Europy, jak i dla wykorzystania go w naszych elektrowniach” – powiedział w maju senegalski prezydent Macky Sall.

Według aktywistów współpraca w celu wydobycia i transportu gazu z wybrzeża Senegalu narusza ducha paryskiego porozumienia klimatycznego.

“Gazowe odwierty u wybrzeży Senegalu i Mauretanii będą miały ogromny wpływ na lokalne rybołówstwo, na tamtejszych ludzi, na ich miejsca pracy i oczywiście na przyrodę” – powiedział DW Sascha Müller-Kraenner z organizacji pozarządowej Deutsche Umwelthilfe (Niemiecka Pomoc dla Środowiska).

U wybrzeży Senegalu znajduje się między innymi wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO obszar ochronny ropuchy morskiej oraz największa na świecie zimnowodna rafa koralowa. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Obajtek: Grupa Equinor może być ważnym partnerem dla tworzonego obecnie koncernu multienergetycznego

Norweski koncern może być ważnym partnerem dla tworzonego obecnie w Polsce silnego koncernu multienergetycznego - zaznaczył w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do podpisanej umowy między PGNiG a Grupą Equinor.

Dzieci cierpią przez zanieczyszczone powietrze

Ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu szczególnie do piątego roku życia upośledza rozwój niektórych rejonów mózgu. Zmiany w tych strukturach powiązano już tymczasem z różnymi zaburzeniami.
- Reklama -

REKLAMA