Siedzący tryb życia groźny dla osób, które wygrały z rakiem

Udostępnij

Przeprowadzona w Kanadzie analiza danych dotyczących ponad 1500 osób, u których nowotwory zostały wyleczone, wykazała, że osoby spędzające w pozycji siedzącej ponad osiem godzin dziennie i wykonujące mniej niż 150 minut ćwiczeń tygodniowo były ponad pięciokrotnie bardziej narażone na zgon z powodu nowotworu lub innych przyczyn niż osoby aktywne fizycznie.

Blisko jedna trzecia uczestników nie wykonywała żadnych ćwiczeń i spędzała w pozycji siedzącej ponad sześć godzin dziennie. Również jedna trzecia wykonywała ćwiczenia o umiarkowanej lub dużej intensywności przez 150 minut tygodniowo.

„Liczba osób wyleczonych z nowotworów szybko wzrasta, dlatego ważna jest świadomość odpowiednich nawyków i zmian trybu życia” – mówi autorka analizy Lin Yang z Cancer Care Alberta w Calgary.

„Choć powinniśmy dążyć do wykonywania od 150 do 300 minut ćwiczeń tygodniowo o umiarkowanej lub dużej intensywności, technologia bardzo zmienia nasz styl życia, przyczyniając się do mniejszej aktywności fizycznej. A nawet jeśli udaje nam się ćwiczyć, jednak jednocześnie zbyt dużo czasu dziennie spędzamy w pozycji siedzącej, będzie to miało negatywny wpływ na zdrowie” – komentuje dr Alpa Patel z American Cancer Society.

„Wielu lekarzy wciąż mówi pacjentom, aby dużo odpoczywali i nie tracili energii, podczas gdy powinni oni zachęcać do bezpiecznego poziomu regularnej aktywności fizycznej” – dodaje dr Patel.

Źródła: DOI: 10.1001/jamaoncol.2021.6590 (PAP)

koc/ ekr/

Źródło:PAP

Zobacz

Praca w IT: Liczba ofert pracy większa o ponad 128%

Jak pokazują dane serwisu No Fluff Jobs, zapotrzebowanie na...

PERN planuje przeniesienie rurociągów ropy pod Bugo-Narew

Przy zastosowaniu technologii HDD, czyli poziomego przewiertu sterowanego, PERN planuje przeniesienie odcinków pierwszej i drugiej nitki rurociągów ropy z przeprawy mostowej pod Bugo-Narew. Spółka ogłosiła przetarg w tej sprawie. Oferty w ramach tego postępowania można składać do 27 maja.
- Reklama -