Składka od prezesów – „Polski Ład” zakłada oskładkowanie członków zarządów spółek

- Reklama -

Rząd nałoży 9-proc. daninę na zarobki setek tysięcy osób zasiadających we władzach spółek – podała w czwartek „Rzeczpospolita”. Składka od prezesów obejmie ok. 80 proc. spółek działających w Polsce. Aby uniknąć konieczności opłacania 9-proc. składki zdrowotnej, eksperci polecali rozważenie zmiany formy prowadzenia działalności z JDG na spółkę z o.o.

Oskładkowanie przychodów członków zarządów spółek wyklucza taką możliwość, jako korzystną z perspektywy przedsiębiorcy.

„Chodzi o członków zarządów i prezesów spółek, którzy zarabiali do tej pory bez potrącania żadnych składek. Rząd w art. 13 Polskiego Ładu zapisał, że osoby zatrudnione wyłącznie na podstawie powołania będą musiały zapłacić 9-proc. składkę zdrowotną od swoich zarobków. Dotknie to 80 proc., jeśli nie więcej, działających w Polsce spółek” – czytamy w „Rz”.

„Po zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie opodatkowanie zarobków członków zarządów i prezesów pełniących swoje funkcje wyłącznie na podstawie powołania wzrośnie z 32 do 41 proc.” – podaje dziennik.

Składka od prezesów – nikt wcześniej o tym nie mówił

Cytowana przez „Rz” Anna Misiak, partner, doradca podatkowy w MDDP, twierdzi, że rząd ani nie sygnalizował takich zmian, ani też nie podał uzasadnienia do nich w projekcie udostępnionym na stronach Rządowego Centrum Legislacji. „To kolejna podwyżka podatków, o której rząd do tej pory nie mówił, i spodziewam się, że po wnikliwej lekturze Polskiego Ładu takich nieprzyjemnych niespodzianek znajdzie się więcej” – komentuje w „Rz” Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

„Zdaniem ekspertów zmiana najbardziej uderzy w małe i średnie firmy, które będą musiały już za kilka miesięcy zrekompensować prezesom i członkom zarządów obniżkę ich pensji. Nowe zasady mają bowiem wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.” – podano. (PAP)

Czytaj więcej wiadomości z kraju

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -