Skorygowana EBITDA PGE za II kw. słabsza od oczekiwań

Udostępnij

“EBITDA po wyłączeniu one-off jest bardzo słaba z uwagi na straty w segmencie wytwarzania (zakładałem zysk) i większą od oczekiwań stratę w segmencie ciepło. Widać, że podwyżki cen węgla i CO2 zabrały zyski w tym okresie” – powiedział PAP Biznes Robert Maj, analityk Ipopema Securities.

“Trochę lepszy wynik od oczekiwań jest w segmencie sprzedaży do klientów końcowych, gdzie spółka dostała lepsze od oczekiwań marże” – dodał.

Szacunkowa EBITDA powtarzalna PGE w II kwartale 2022 r. wyniosła około 1.616 mln zł (spadek o 22 proc. rdr), a EBITDA raportowana ukształtowała się na poziomie około 3.777 mln zł (wzrost o 24 proc. rdr). Konsensus PAP Biznes zakładał, że EBITDA PGE wyniesie w II kwartale 2022 roku 2.102 mln zł.

Według szacunków, powtarzalna EBITDA w segmencie Energetyki Konwencjonalnej wyniosła -44 mln zł, a w segmencie Ciepłownictwa -154 mln zł. EBITDA w Dystrybucji, według wstępnych danych, wyniosła 681 mln zł, w Obrocie 875 mln zł, w Energetyce Odnawialnej 340 mln zł, a w segmencie Gospodarka Obiegu Zamkniętego 14 mln zł.

Na wyniki wpływ miały zdarzenia o charakterze jednorazowym powiększające wynik EBITDA łącznie o około 2.161 mln zł. PGE podało, że na wynik okresu największy wpływ miały, mające charakter niegotówkowy, zmiany wartości rezerwy rekultywacyjnej, które przełożyły się na powiększenie wyniku EBITDA o 2.160 mln zł.

Według wstępnych danych, grupa miała w II kwartale około 2.266 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej (wzrost o 20 proc. rdr), a powtarzalny zysk netto wyniósł 498 mln zł (spadek o 56 proc. rdr). Konsensus PAP Biznes zakładał 777,3 mln zł zysku netto.

Po pierwszym półroczu 2022 roku grupa ma 6,39 mld zł raportowanej EBITDA wobec 5,25 mld zł rok wcześniej i 3,29 mld zł zysku netto jednostki dominującej, co oznacza wzrost o 22 proc. rdr. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Aktywiści blokują terminal naftowy. “Król Karol III nas popiera”

Grupa około 50 aktywistów z koalicji Just Stop Oil zablokowała główne wejście do terminalu naftowego Kingsbury w środkowej Anglii. Protestujący powołują się na podejście Karola III do kwestii ochrony środowiska – twierdzą, że król poparłby ich protest.

Polacy zamierzają oszczędzać. Jakie wydatki planujemy na jesień?

40 proc. Polaków nie planuje większych wydatków tej jesieni - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji". Wśród respondentów planujących większe wydatki, co czwarty zainwestuje w remont domu lub mieszkania.
- Reklama -

REKLAMA