- Reklama -

Śląskie: 4605 zakażeń – najwięcej od początku pandemii

Zobacz

- Reklama -

Podczas szczytu drugiej fali 9 listopada ubiegłego roku zanotowano 4373 przypadki.

Minionej doby wykonano ok. 12 tys. testów, co oznacza, że obecność koronawirusa potwierdzono w 38 proc. próbek.

„To bardzo niepokojące dane. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślał podczas wczorajszej i dzisiejszej wideokonferencji z samorządowcami i dyrektorami szpitali, że czekają nas wszystkich dwa bardzo trudne tygodnie. Prosił ich o wzmożenie wysiłków w celu uruchamiania kolejnych łóżek” – powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

Ogniska zakażeń pojawiają się głównie w zakładach pracy. Ponad 400 pracowników śląskich kopalń zmaga się z wirusem SARS-CoV-2, a ponad pół tysiąca przebywa w kwarantannie – wynika z danych czterech należących do Skarbu Państwa spółek węglowych. Kopalnie pracują jednak normalnie. Najwięcej przypadków notuje się wciąż w południowej, górskiej części województwa, jednak ich liczba rośnie też w jego centralnej części.

Na 3723 łóżka dla chorych na COVID-19 w szpitalach woj. śląskiego zajęte są 2894 (77 proc.), a z 305 łóżek respiratorowych pacjenci zajmują 257 (84 proc.).

Wojewoda Wieczorek skierował do ministra zdrowia wniosek o uruchomienie kolejnego modułu szpitala tymczasowego w Katowicach. Liczba miejsc wzrośnie tam z 292 do 404. Maksymalnie placówka może przyjąć 500 chorych. W środę było tam leczonych 256 pacjentów, w tym 23 w poważniejszym stanie, korzystających z respiratora.

Na przyjęcie chorych przygotowuje się też drugi szpital tymczasowy w regionie, przygotowany jesienią w Pyrzowicach przez spółkę Węglokoks. W środę odwiedził to miejsce premier Mateusz Morawiecki, wysoko oceniając jakość sprzętu i organizację placówki, za którą odpowiada dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Pierwszy 28-łóżkowy moduł tego szpitala ma być uruchomiony w piątek, weekend jest przeznaczony na rozruch i zapoznanie się personelu z obiektem i ze sprzętem. Pierwsi chorzy trafią tam prawdopodobnie w poniedziałek.

Mieszkańcom woj. śląskiego podano do środy 554 527 dawek szczepionki, dwie dawki przyjęło 193 604 osób. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ joz/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -