- Reklama -

Słowacja: prezydent Zuzana Czaputova mianowała rząd Eduarda Hegera

Zobacz

- Reklama -

W rządzie jest nowy szef resortu zdrowia, którym został dotychczasowy dyrektor Centralnego Szpitala Wojskowego w Rużomberku Vladimir Lengvarski.

Prezydent Czaputova nie mianowała na razie nowego ministra pracy i spraw socjalnych. Ruch Jesteśmy Rodziną, który zgodnie z umową koalicyjną odpowiada za obsadę tego resortu, nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji personalnej.

Po zaprzysiężeniu rządu prezydent powiedziała, że koalicyjne porozumienie o wymianie premiera i utworzeniu nowego gabinetu jest jedynie „początkiem drogi”. Od nowego szefa rządu Czaputova oczekuje nowego podejścia i nowej energii, a od koalicji nowego podejścia do współpracy.

Premier Heger podziękował wyborcom, dotychczasowemu premierowi Matoviczowi, który jest liderem najsilniejszego ugrupowania koalicji Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO), oraz prezydent Czaputovej. Jak powiedział, wierzy w to, że rząd będzie stabilny i godny zaufania.

Poprzednik Hegera rządził 376 dni i zrezygnował ze stanowiska po ostrym kryzysie w koalicji liczącej cztery ugrupowania, z których dwa domagały się zmiany na stanowisku szefa rządu. Matovicza krytykowano za chaotyczny styl rządzenia i za potajemne sprowadzenie do kraju rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko Covid-19.

Heger musi w ciągu 30 dni wystąpić do parlamentu o wotum zaufania i przedstawić program nowego rządu, który jest de facto kontynuacją poprzedniego. Czaputova podczas ceremonii zaprzysiężenia gabinetu zaapelowała do nowego premiera o uwzględnienie w programie nowych celów wynikających z mających trafić na Słowację środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ cyk/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -