Śmieciowe jedzenie zwiększa ryzyko wypadków u kierowców ciężarówek

Zobacz

- Reklama -

Badania prowadzone były w grupie 389 kierowców ciężarówek, pracujących dla jednej z firm transportowych w Chinach. Większość z nich miała od 31 do 60 lat i od 6 do 10 lat doświadczenia. Rocznie pokonywali od 50 do 100 tys. kilometrów.

Uczestnicy wypełnili formularze, w których wskazali, jak często w ciągu ostatnich 12 miesięcy spożywali każdy z 25 produktów z listy. Oceniano również poziom zmęczenia fizycznego i psychicznego, a także styl jazdy i zachowanie na drodze.

Zaobserwowano, że dieta bogata w warzywa, węglowodany, pełne ziarna, nabiał i jajka miała związek z bezpiecznym stylem jazdy, zaś ta bogata w białko pochodzenia zwierzęcego – z większym ryzykiem błędów i częstszym łamaniem przepisów. Niezdrowe i słodkie przekąski powiązane były z kolei z niebezpiecznym zachowaniem na drodze. Dodatkowo, wysoki poziom białka zwierzęcego i nadmiar niezdrowych przekąsek przyczyniał się do odczuwania większego zmęczenia podczas kierowania autem.

Częste spożywanie niezdrowych tłustych lub słodkich przekąsek często idzie w parze z nieregularnymi porami posiłków i zaburzonym metabolizmem, co może negatywnie wpływać m.in. na czujność i koncentrację – piszą autorzy (DOI: 10.1136/oemed-2020-107206). (PAP)

koc/ agt/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -